Split: portowe miasto Dalmacji

Chorwacki Split obok Dubrownika jest najpiękniejszym miastem w kraju o bogatej historii i tradycji. Zostało zbudowane na starożytnym pałacu Dioklecjana z przełomu III i IV wieku. Split położony jest na półwyspie oddzielonym od otwartego Adriatyku przez mniejsze chorwackie wyspy, jako miasto portowe posiada połączenie z Anconą we Włoszech czy Czarnogórą.

Jedna z wielu miejskich, bogato zdobionych, bram ukazuje ogrom pałacu rzymskiego cesarza, liczył on 215 m długości i 181 m szerokości, z każdej stronu okalały go mury obronne o wysokości 26m. Z biegiem czasu na terenie pałacu dobudowywano nowe domy, obiekty usługowe, tworzyły się uliczki, sprawiając, że stał się on miastem, dziś goszczącym na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzisiejsze uliczki starego miasta Splitu stanowią dawne korytarze i budynki cesarskiego pałacu, kamienne dróżki zawsze doprowadzą nas na centralny dziedziniec, czyli perystel. Ogromne wrażenie robią 2 rzędy kolumn połączonych łukami w stylu korynckim, zakończone westybulem, czyli cesarskim apartamentem. Atrakcją jest tutaj warta rzymskiej straży, która broni wejścia do cesarskich komnat. Tradycją jest, że każdego wieczoru, na balkonie apartamentu pojawia się aktor przebrany za cesarza.

Bramy do pałacu są trzy, Złota, Srebrna i Żelazna, tuż przy Złotej Bramie znajdziemy pomnik biskupa Grgura Ninskiego, to on w X wieku wywalczył dla katolików możliwość odprawiania mszy w języku chorwackim. Legenda głosi, że gdy dotknie się dużego palca lewej stopy biskupa, będzie się miało szczęście i na pewno wróci jeszcze do Splitu. Nic więc dziwnego, że jest on wypolerowany i lśniący.

Spacerując po Splicie mijamy nietuzinkowe barokowe i gotyckie domy, ważnym miejscem turystycznych wycieczek jest również katedra św. Dujama z IV wieku. Początkowo była mauzoleum cesarza Dioklecjana, 300 lat później została przekształcona w kościół. Katedra zwieńczona jest dzwonnicą wysoką na ponad 60 metrów, można na nią wejść i podziwiać zachwycającą panoramę miasta.

Nasz kraj posiada bardzo dobre połączenie lotnicze ze Splitem. Samoloty tanich linii lotniczych, a także regularnych przewoźników startują przez cały tydzień z pięciu polskich miast: Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Za dwugodzinny lot zapłacimy około 800 zł w dwie strony. Wyszukując promocje bilet lotniczy do Chorwacji możemy znaleźć już za 580 w dwie strony.

Cennych w hotelach nie należą do najniższych, doba w dwuosobowym pokoju ze śniadaniem kosztuje około 270 zł, tańszą opcją jest nocleg w hostelu lub pensjonacie, ceny rozpoczynają się od 45zł od osoby.

Czytaj również tę stronę

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.