Sydney – symbole miasta

Podróże to marzenie niejednej osoby, wielu udaje się je urzeczywistnić, są wyjazdy bliższe, we własny kraju, i nieco dalsze. Prawdziwą eskapadą jest podróż do największego miasta Australii, mianowicie Sydney, które błędnie bywa uważane za stolicę tego kontynentu-państwa.  Tak naprawdę stolicą jest Canberra, ale to Sydney jest najważniejszym rynkiem finansowym, transportowym czy kulturalnym. Co roku miasto przyciąga rzesze turystów pragnących podziwiać ten wytworny, inny świat, który każdego roku o północy możemy podziwiać w telewizji, kiedy jako pierwszy wita nowy rok.

Co wywoła na nas największe wrażenie?

Przede wszystkim symbol miasta, jakim jest opera, której kształt przypomina postawione na wiatrze żagle. Sydney Opera House zlokalizowana jest na przylądku o nazwie Bennelong Point. Swoje otwarcie zainicjowała w 1973 roku, a w 2007 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ona projektem architekta Jørn Utzon– odznaczonego Nagrodą Pritzkera. Opera wyposażona jest w kilka specjalnie przystosowanych sali, między innymi Concert Hall (ponad dwa tysiące miejsc, posiada największe organy świata), Joan Sutherland Theatre, Drama Theatre (teatr artystyczny, balet),Playhouse, Studio a także wiele innych. Gwiazdy jakie zagościły na australijskiej scenie to na przykład: Celine Dion, Barbra Streisand, Luciano Pavarotti, Helena Vondrackova. Będąc w Sydney musimy koniecznie sprawdzić repertuar i udać się na jeden z organizowanych koncertów.

Oprócz Opery znany wszystkim jest Harbour Bridge, największy most łukowy na świcie. Most pięknie prezentuje się zwłaszcza w porach wieczornych, wspaniale oświetlony obiekt może wprawić w zachwyt niejednego turystę. Panoramę całego miasta możemy natomiast zobaczyć z platformy widokowej umieszczonej na szczycie Sydney Tower. Oprócz zwykłego miejsca widokowego znajduje się tam także restauracja oferująca dania tradycyjnej kuchni australijskiej.

Oprócz wielkomiejskiej architektury w mieście można podziwiać również dzieła natury, Taronga Zoo– to jeden z najładniejszych ogrodów zoologicznych, położony w dzielnicy Mosman. Park ma około 21 hektarów, gdzie znajduje się ponad dwa tysiące zwierząt reprezentujących około 340 gatunków. Na żywo zaprezentują nam się między innymi majestatyczna żyrafa, niebezpieczny król dżungli, czy słodki miś koala. Idealne miejsce do spacerów z dziećmi.

Jak się można domyślać podróż licząca ponad 15 tyś km nie jest tania. A już na pewno nie można jej odbyć samochodem. Z Polski do Sydney lata między innymi LOT, Lufthansa czy linie lotnicze Emirates. Ceny biletów lotniczych do Sydney stoją w dość wysokich cenach. Z Warszawy do Australii za 4362 złotych zabierze nas przewoźnik z Emiratów, linia Etihad oferuje podróż w cenie 4793 zł, natomiast niemiecki Airberlin za 5193 zł. Oczywiście ceny uzależnione są od okresu, w jakim chcemy polecieć, kiedy zarezerwujemy bilet lotniczy i czy rezerwujemy razem z biletem powrotnym, Zdarzają się ofert oscylujące w granicach 3 tysięcy złotych.

Piotr – autor bloga polaczenialotnicze.net

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.