Syfony umywalkowe – wybierz najlepszy

syfony

Kompletując wyposażenie łazienkowe, bardzo często w swoich planach marginalizujemy funkcję jaką pełni syfon umywalkowy, skupiając się na rozmiarze, kształcie i stylu baterii czy ceramiki sanitarnej. Jest to jednak błędne założenie, albowiem syfon łazienkowy pełni zarówno rolę estetyczną jak i funkcjonalną i jest elementem niezwykle praktycznym, o którym często przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy dojdzie do awarii.

Właśnie dlatego syfony umywalkowe powinny stanowić istotny element wyposażenia łazienki i warto poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniego modelu. Podstawowym zadaniem syfonu jest oczywiście odprowadzanie wody z umywalki do odpływu kanalizacji. Syfony ponadto pełnią jeszcze inne istotne zadania, takie jak: zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów i gromadzących się gazów w instalacji, ponadto syfon może pełnić również funkcję dekoracyjną, nadając charakteru naszej łazience.

syfon butelkowy

Modele syfonów

Wybierając syfon umywalkowy warto wiedzieć, że w sprzedaży znajdziemy syfony butelkowe i rurowe, a także modele specjalne, które najczęściej instaluje się w łazienkach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Syfony butelkowe posiadają w dolnej części zbiornik z wodą, a ich budowa jest dosyć oszczędna i szczupła, dlatego świetnie sprawdzają się w małych łazienkach. Syfony rurowe swoim kształtem przypominają literę „U” i charakteryzują się wysoką wydajnością oraz tym, że bardzo rzadko się zapychają.

 

Materiał syfonów

Syfony umywalkowe najczęściej buduje się z mosiądzu lub materiałów PVC, dlatego jeżeli zależy nam na długim użytkowaniu i bezawaryjności, powinniśmy zainwestować w model wykonany z lepszych jakościowo materiałów. Syfony z PVC należą do grupy najtańszych i najlżejszych modeli. Jakościowo takie syfony również nie wypadają najgorzej, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na syfon renomowanej marki, np. Grupy Armatura. Ich minusem jest jednak mało estetyczny wygląd, który najczęściej staramy się przykryć lub zabudować. Syfony mosiężne będą się dużo lepiej prezentować i nie będą wymagać ukrywania, jednak są to modele nieco droższe, dlatego warto mieć to na uwadze.

syfon rurowy

 

Montowanie syfonów

Montaż syfonu umywalkowego nie należy do zadań szczególnie skomplikowanych i bez problemu powinna poradzić sobie z nim każda osoba posiadająca choć odrobinę zdolności manualnych. Montaż jest szczególnie prosty, kiedy dobierzemy odpowiedni model syfonu do naszej umywalki, bowiem nie będą one wymagały od nas nawet posiadania żadnych skomplikowanych narzędzi. Warto jednak podczas instalacji postępować zgodnie z instrukcją, bowiem różne modele producentów mogą nieznacznie się od siebie różnić.

Pamiętajmy, że mimo iż syfon nie zawsze zwraca na siebie uwagę i może stanowić bardzo niepozorny element wyposażenia naszej łazienki, to jego odpowiedni wybór i montaż jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania łazienki oraz dla naszej wygody korzystania z niej.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.