Szereg różnych funkcji

spalacz

Rola białka w naszej codziennej diecie na pewno jest nieoceniona. Tak naprawdę, bowiem białko w naszym organizmie pełni bardzo wiele ról, a to sprawia, że mamy do czynienia z czymś niezbędnym, czego na dodatek nasz organizm nie jest w stanie zgromadzić w sobie na zapas. My w tym miejscu chcemy w sposób szczególny wskazać na role, jakie pełni białko w naszym organizmie. Na pewno należy tutaj wskazać na to, iż białko jest odpowiedzialne za budowanie naszych mięśni, naszych ścięgien oraz mocnych kości, musimy wskazywać na budowanie mitochondriów stanowiących swoiste centrum energetyczne naszych komórek. Idźmy dalej.

Funkcja podstawowa

Białko jest w naszym organizmie odpowiedzialne za budowanie błony lipidowo-białkowej, za budowanie białek kurczliwych naszych mięśni, za budowanie błon wewnątrzkomórkowych, budowanie różnych hormonów, enzymów jak również transporterów błonowych, które umożliwiają nam wymienianie substratów energetycznych oraz budulcowych. To oczywiście jeszcze nie wszystko. Mówiąc, bowiem o roli białka w naszym organizmie, musimy wskazać także na takie aspekty jak chociażby regulacja procesów krzepnięcia naszej krwi, procesów odpornościowych, regulacja naszej równowagi kwasowo-zasadowej.

Białko a woda

Poza tym białko wpływa także w znaczącym stopniu na inne aspekty, jak chociażby na udział w przekazywaniu sygnałów komórkowych, wpływ na bilans wodny naszego organizmu czy też transportowanie różnych składników odżywczych. Jak więc widać, białka nie możemy pominąć w naszej codziennej diecie, a jego niedobór oznacza często bardzo poważne niedomaganie w różnych sferach naszego organizmu. Mówimy o tym szczególnie w kontekście pytań zadawanych przez sportowców. W ich diecie często, bowiem główny nacisk kładzie się na obecność węglowodanów, podczas gdy zapomina się o odpowiedniej ilości białka. Tymczasem jest ono niezwykle ważne w diecie sportowców i nie tylko sportowców, jest ono czymś kluczowym do zachowania zdrowia każdego człowieka. O to zdrowie chodzi w głównej mierze, aczkolwiek białko ma znacznie szersze znaczenie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.