Szkolenie bhp nie musi być nudne

szkolenie bhp krakówPolska jest jednym z wielu krajów, w których odbycie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe. Niestety przeważnie szkolenia te w naszym kraju wiążą się z negatywnym nastawieniem. Większość z nas uważa je za zbędne, a przede wszystkim nudne. Skąd bierze się więc takie podejście do tych naprawdę ważnych szkoleń, które mogą w późniejszym czasie przyczynić się do bezpieczniejszej pracy, a nawet uratowania życia własnego czy też kolegi bądź koleżanki z pracy?

Niestety wiąże się to z postawą osoby przeprowadzającej to szkolenie. Z pewnością prawie każdy dorosły człowiek, chociaż raz w życiu miał do czynienia, a właściwie można powiedzieć zaliczał kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakie zazwyczaj są nasze wrażenia czy odczucia po jego odbyciu? Nie ma się co oszukiwać, że cały czas dobrze ponad połowa szkoleń w naszym kraju cały czas przeprowadzana jest z duchem lat osiemdziesiątych. Przez ćwierć wieku w firmach wiele się zmieniło, natomiast w „repertuarze” behapowców bardzo mało.

Jak większość z nas odpowiada na szybko zadane pytanie na temat wyglądu behapowca? Oczywiście, że jest to starszy pan z dużym brzuchem. Teraz przypomnijmy sobie jak taki człowiek przeprowadza szkolenie bhp Kraków, Warszawa czy Bełchatów, to nie ważne, bo niestety wszędzie jest tak samo. Praktycznie przez całe szkolenie trzeba siedzieć i słuchać jak nasz „behapowiec” mówi, mówi i nigdy nie może skończyć mówić. Czy tak powinno wyglądać szkolenie? Czego można się nauczyć, jak człowiek musi się skupiać na ty, żeby nie usnąć z nudów.

Czy naprawdę nie można  nic zrobić, aby szkolenia te były ciekawe? Owszem można, ale trzeba chcieć. Przecież chcąc przykuć uwagę uczestników wystarczy trochę ożywić takie spotkanie, wprowadzając na przykład pokazy z użyciem manekinów czy gaśnicy. Również wyświetlając na rzutniku krótkie filmy czy zdjęcia powiązane tematycznie z omawianym zagadnieniem z poruszaną tematyką. Ważne jest tylko to, aby filmy oraz zdjęcia te były z ostatnich lat, a nie z przed trzydziestu lat. Pamiętajmy, że zachęcając uczestników szkolenia do współpracy, osiągniemy lepsze rezultaty szkolenia i zmienimy stereotypowe myślenie na temat szkoleń bhp w naszym kraju.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *