Tabletki (nie) na wszystko

Kiedy to już uzależnienie

Środki przeciwbólowe są niebezpieczną kategorią leków z jeszcze jednego powodu: bardzo łatwo przyzwyczaić się do ich używania. Zaczyna się niewinnie. Przy najmniejszym bólu lub choćby poczuciu dyskomfortu, jak ćmienie czy lekkie kłucie, sięgamy po lek uśmierzający. Robi to ok.40% Polaków! Ponad jedna trzecia łyka tabletkę, gdy ból towarzyszy nam przez jakiś czas, a jedna piąta, gdy staje się trudny do zniesienia. 6% łyka tabletki przeciwbólowe profilaktycznie, zanim w ogóle pojawią się dolegliwości! (badania Reckitt Benckiser, 2012). Niepokojące jest to, że nie szukamy przyczyn powstawania bólu ani też innych sposobów złagodzenia dolegliwości.uzaleznienie_od_lekow

Szacuje się, że dziś około jedna piąta społeczeństwa jest na granicy uzależnienia od tabletek przeciwbólowych! Jak to rozpoznać?

Osoba uzależniona zawsze ma przy sobie środki przeciwbólowe, nie rusza się bez zapasu „na wszelki wypadek”.- Z czasem potrzebna jej coraz większa dawka, bo organizm przestaje reagować na lek. Przyzwyczaja się do niego i oczekuje coraz silniejszego bodźca przeciwbólowego. Kiedy tabletki nie ma pod ręką, osoba uzależniona dostaje ataku paniki. Objawami może być płytki oddech, kołatanie serca, nadpotliwość, drżenie rąk. Mogą pojawić się polekowe bóle głowy, bóle brzucha i inne dolegliwości charakterystyczne dla nadużycia leku.

W takiej sytuacji najskuteczniejszym wyjściem jest terapia, najlepiej terapia uzaleznień

Więcej na stronie http://freemind.com.pl/tabletki-nie-na-wszystko

freemind.com.pl

Centrum FreeMind to placówka świadcząca szeroki zakresu usług psychologa, psychoterapeuty, dietetyka w Warszawie. Nasi specjaliści, w oparciu o swoja wiedzę, doświadczenie praktyczne oraz stałe podnoszenie swoich kwalifikacji, profesjonalnie i efektywnie pomogą w rozwiązywaniu Państwa trudności związanych z doświadczaniem życiowych kryzysów, lęków, depresji, nerwicy, trudności wychowawczych, kryzysów partnerskich, doświadczaniu strat, nałogów, problemów z odżywianiem, a także w odkrywaniu i umacnianiu Państwa kompetencji zawodowych, społecznych oraz talentów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.