Test szczelności domu

ciepły dom

We własnym domu na pewno dużo przyjemniej się żyje aniżeli w malutkim mieszkaniu, lecz przyjemność taka wiąże się również z większymi wydatkami. Nie chodzi tylko o koszt wstępny, czyli różnicę w cenie zakupu mieszkania a zakupu domu. Na pewno dużym zmartwieniem są rachunki za ogrzewanie, a ogrzewać trzeba, bo raczej nie znajdzie się osoba lubiąca chłód w domu w środku zimy. Rachunki możemy próbować zmniejszać. Koszt ogrzewania pomieszczeń zależy w dużym stopniu od tego, jak szybko ucieka z nich ciepło. Jest to kwestia stopnia izolacji termicznej domu. Im jest większa, tym dłużej ciepło zostaje wewnątrz, i musimy zużyć mniej energii do ogrzania domu.

Warto zastanowić się nad coraz popularniejszym rozwiązaniem, jakim jest test szczelności budynku. Owa usługa polega na wykonaniu pomiaru przez fachowca, dzięki czemu w szybki i łatwy sposób można dowiedzieć się w jakich punktach w domu ucieka nam najszybciej ciepło. Test zwany jest z angielskiego „blower door test”, lecz w Polsce popularnie używa się po prostu nazewnictwa rodzimego, i mówimy o teście szczelności budynku. Różnego typu nieszczelności w naszym domu może być sporo a spowodowane mogą być przez np. nieszczelne okna, dziura w dachu itp.

Pozornie małe uchybienia mogą oznaczać, że za ogrzewanie zapłacimy o wiele więcej niż w sytuacji, kiedy wszystko było tak jak powinno. Warto więc złożyć zamówienie w firmie świadczącej usługi z zakresu wykonywania testów szczelności i mieć wszystko jak na tacy. Pozwoli nam to na wykonanie koniecznych napraw, co z kolei przyczyni się do zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy.

Zapraszamy do serwisu zielonabudowa.wroclaw.pl po więcej informacji i porad z dziedziny budownictwa i nie tylko.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *