Transport ciężki, czyli jak transportować ponadgabarytowe ładunki

transport ciężki

Tysiące ładunków codziennie podróżuje po całym świecie. Dzięki temu na półkach w pobliskim sklepie, możemy znaleźć produkty z całego świata. Wszystko się nieco komplikuje, kiedy chcemy przewieźć coś bardzo ciężkiego i dużego. Wtedy z pomocą przychodzi nam transport ciężki.

Ogólnie o transporcie ciężkim

Transport ciężki to szczególny rodzaj transportu specjalistycznego, który umożliwia nam transportowanie bardzo dużych i ciężkich ładunków nawet na duże odległości. Wszystko to dzięki specjalistycznym niskopodwoziowym naczepom i przyczepom. Umożliwiają one zarówno transport na terenie kraju, jak i zagranicę. Potrzebne są do tego jednak specjalne pozwolenia.

Żeby transportować ciężkie ładunki ponadgabarytowe, oprócz wspomnianych już wcześniej specjalistycznych niskopodwoziowych naczep i przyczep, potrzebujemy czegoś, co je pociągnie. Sprawdzają się tu doskonale, różnego rodzaju samochody ciężarowe, przystosowane do ciągnięcia kilkunastotonowych ładunków. Dobrze, kiedy wyposażone są one dodatkowo w HDS, czyli dźwig hydrauliczny umożliwiający nam załadunek ciężkich i dużych przedmiotów. Oczywiście bywają również sytuacje, kiedy wbudowany dźwig HDS może nie podołać swojemu zadaniu i trzeba będzie do załadunku użyć dźwigu zewnętrznego.

Co możemy transportować?

Wiele ludzi zastanawia się jakie ładunki zaliczane są do tych, do których potrzebne jest użycie transportu ciężkiego. Są to oczywiście wszelkie, takie ładunki, których waga i gabaryty, nie pozwalają transportować ich jako „zwykłych” ładunków. Możemy zaliczyć do nich m.in.:

  • maszyny budowlane, przemysłowe i rolnicze
  • części dużych konstrukcji
  • części łodzi, samolotów, pociągów itp.
  • cysterny i duże zbiorniki
  • wieże wiatrowe
  • transformatory
  • inne ładunku o dużej wadze i gabarytach.

Nie można także zapomnieć o tym, że do transportu ciężkiego wymagane są specjalistyczne zgody, pozwolenia i uprawnienia. Żeby przetransportować, ponadgabarytowe ładunki, trasa musi być z góry znana i zaplanowana. Często trzeba również pilotować dany samochód ciężarowy, jest to więc dość spore przedsięwzięcie.

Czytaj więcej na: transport ciężki

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.