Transport HDS – co w ogóle oznacza ten skrót?

Co oznacza skrót HDS? Oznacza on Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Jeżeli więc mówimy o HDS, mamy na myśli zazwyczaj samochód ciężarowy, który ma zamontowany specjalny żuraw zwany przeładunkowym. Mówiąc inaczej, są to samobieżne urządzenia, służące do załadunku i rozładunku, przytwierdzone do samochodu ciężarowego.

Robocza część HDS to obrotowe ramię dźwigu. Za jego pomocą możemy przenosić różnego rodzaju ciężkie elementy. Dźwig napędzany jest, jak sam nazwa wskazuje pompa hydrauliczną. Natomiast sama pompa zasilana jest przy pomocy silnika spalinowego pojazdu, do którego przytwierdzony jest dźwig. Standardowy HDS potrafi udźwignąć od 2,5 do 16 ton, a jego ramie może wysunąć się nawet do 12 metrów. Często samochody, do których przytwierdzony jest HDS posiadają też specjalne wysuwane podpory boczne, które zwiększają stabilność całej konstrukcji.

Do obsługi tego typu maszyny potrzebne są specjalne uprawnienia i zdanie odpowiedniego egzaminu. Ponadto osoba chcąca obsługiwać to urządzenie musi być pełnoletnia i mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdu kategorii C oraz oświadczenie od lekarza o stanie zdrowi umożliwiającym wykonywanie tego typu prac.

Wracając jeszcze do samych pojazdów HDS ich specyfikacja czyni je najbardziej wszechstronnymi środkami transportu ciężarowego. Wykorzystywane są w szeroko rozumianym przemyśle oraz budownictwie. Za ich pomocą możemy załadowywać i rozładowywać różnego rodzaju palety, kleje, cegły, prefabrykaty betonowe, pręty stalowe, więźbę dachową.

Technologia HDS jest również często używana przez samorządy. Samochody wyposażone w HDS służą do wywozu śmieci lub są wykorzystywane przez straż pożarną. Można za ich pomocą opróżnić duży śmietnik albo podnieść z drogi zawalone podczas silnej burzy drzewo. Dźwigi HDS sprawdzają się również świetnie w pojazdach służących jako pomoc drogowa.

To tylko niektóre z przykładów wykorzystania technologi HDS. Jest ona wykorzystywana na wielu innych polach i zapewne jeszcze długo będzie. Mamy nadzieje, że tym wpisem przybliżyliśmy państwu nieco czym jest HDS i będą państwo umieli już rozwinąć ten nieco zagadkowy skrót.

Czytaj więcej na: transport HDS małopolska

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Marcin napisał(a):

    Na tej stronie http://transport-gabara.pl.
    Mozna sobie poczytać więcej o hds tez maja sporo zdjęć z różnych prac wykonanych Hds.

  2. Marcin napisał(a):

    Na tej stronie http://transport-gabara.pl.Mozna sobie poczytać więcej o hds tez maja sporo zdjęć z różnych prac wykonanych Hds.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.