Transport materiałów budowlanych – zasady

Transport materiałów budowlanych

Nie każda firma transportowa jest w stanie sprostać wyzwaniu, jakim jest transport materiałów budowlanych. Trzeba bowiem posiadać nie tylko odpowiednie pojazdy, ale także doświadczenie związane z przewozem tego rodzaju ładunków. Z punktu widzenia logistyki istotne jest to, że materiały budowlane dzielą się na masowe i drobnicowe, a każde muszą być odpowiednio transportowane.

Czynniki decydujące o rodzaju transportu

Dodatkowo wybierając sposób przewozu materiałów budowlanych należy uwzględnić dodatkowo ich gabaryty (głównie masę i objętość), to, czy są luzem, czy zostały jakoś zapakowane, odległość, na jaką trzeba przewieźć ładunek, a także warunki drogowe, w tym atmosferyczne, które mogą mieć istotny wpływ na czas i przebieg podróży.

Przewóz materiałów budowlanych samochodami

Jeżeli odległość transportowa nie przekracza 100 kilometrów, zazwyczaj korzysta się z transportu samochodowego. Decydują o tym względy praktyczne i ekonomiczne. Samochód jest w stanie bezpośrednio dotrzeć do miejsca, gdzie dane materiały są w danej chwili potrzebne. Pojazdy te są konstruowane tak, by mogły łatwo współpracować z obecnymi na budowie urządzeniami transportu bliskiego – żurawiami, suwnicami czy wciągnikami.

Samochody ciężarowe

W samochodowy transport materiałów budowlanych zazwyczaj zaangażowane są specjalnie przystosowane samochody ciężarowe. Kiedy trzeba przewieźć materiały masowe, korzysta się z ciągników, z kolei opróżniane grawitacyjnie wywrotki służą do przewozu materiałów sypkich. Bardzo często korzysta się z pojazdów wyposażonych w HDS (hydrauliczny dźwig samochodowy).

Bezpieczeństwo

Niezależnie od wybranego środka transportu, ładunek zawsze musi być bardzo dokładnie zabezpieczony na czas transportu. Należy użyć wszelkich dostępnych elementów mocujących, zapobiegających przesuwaniu się ładunku podczas przewozu. Solidna firma transportowa (np. ta: transport materiałów budowlanych Kraków) zatrudnia tylko takich pracowników, którzy potrafią odpowiednio zabezpieczyć ładunek, chroniąc w ten sposób siebie i innych uczestników ruchu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.