Trawa z rolki czy z siewu?

trawa z rolki

Jest to pytanie, które często zadają sobie osoby, które dopiero co ukończyły budowę domu i chcą zagospodarować ogród pod trawnik. Przedstawmy zatem największe zalety i wady tych dwóch rodzajów traw i postaramy się odpowiedzieć na zadane pytanie, trawa z rolki czy z siewu?

Zanim w ogóle zajmiemy się wyborem rodzaju trawnika, musimy zająć się podłożem, na którym chcemy urządzić trawnik. Jeśli jest zbyt gliniaste, należy dodać piasku aby rozluźnić glebę i na odwrót, przy zbyt dużej ilości piasku dodajemy glinę. Należy także zwrócić uwagę na poziom pH gruntu, powinno być lekko kwasowe (5-6), osiągnięcie tego nie jest skomplikowane, należy usunąć wszelkie chwasty a glebę wzbogacić w minerały wysypując obornik, nawóz lub kompost. Teren należy także wyrównać i oczyścić z kamieni i innych przeszkód.

Kiedy już teren został przygotowany zastanówmy się nad zaletami i wadami trawy z siewu. Największymi plusami tego rozwiązania jest na prawdę niska cena, możliwość stworzenia własnego trawnika praktycznie od zera i wybór różnych rodzajów nasionek, co umożliwia nam dobranie trawy lubującej się w cienistych miejscach oraz tych bardziej słonecznych. Trawnik wygląda wtedy bardziej różnorodnie. Wadami takiego sposobu są spory wkład pracy jaki musimy włożyć w założenie takiego trawnika, nie każdy ma też tyle czasu, na efekty będziemy musieli poczekać także kilka miesięcy o ile nasion nie wywieje nam wiatr lub nie wydziobią ptaki! Dodatkowo miejsce, w którym świeżo posialiśmy trawę nie może być naruszone naszymi nogami, także wyłączamy automatycznie część swojego ogrodu z użytku.

Trawa z rolki gwarantuje nam bardzo szybki, wizualnie natychmiastowy efekt, można ją układać praktycznie wszędzie, nachylenie terenu nie ma tutaj tak dużego znaczenia jak w przypadku trawnika z siewu. Rozłożenie jej jest także banalnie proste, trawę należy po prostu ułożyć, rozwalcować i przez kilka dni bardzo obficie podlewać wodą. Unikajmy jedynie kładzenia trawy z rolki podczas silnego upału, gdyż jeśli trawy nie będziemy nawadniać, może się ona po prostu spalić. Po ułożeniu trawy z rolki wystarczy odczekać tydzień lub dwa i trawnik nadaje się już do użytku!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.