Trwałe konstrukcje aluminiowe

Aluminium jest metalem lekkim, łatwym w obróbce i naturalnie odpornym na korozję. Konstrukcje aluminiowe pokrywają się warstwą tlenku, który zachowuje się jak naturalna ochrona, zapobiegając dalszemu utlenianiu się metalu. Jednocześnie tlenek glinu powstaje natychmiast w chwili zarysowania lub innego uszkodzenia samoczynnej powłoki. Nie oznacza to jednak, że aluminium nie koroduje. Niebezpieczna jest zwłaszcza woda zawierająca chlorki. Szkodliwe jest działanie wody morskiej oraz połączenie wilgoci z solą, używaną do posypywania dróg. Złożone z profili konstrukcje aluminiowe nie są zagrożone w takich warunkach, ale pokrycia lub karoserie mogą zostać trwale zniszczone przez solne wżery.

Konstrukcje aluminiowe korodują w środowisku naturalnym zazwyczaj na skutek bezpośredniego kontaktu z innymi metalami. Jeżeli występuje pomiędzy nimi mostek elektrolityczny, to dochodzi do korozji galwanicznej. Ten typ korodowania jest związany zazwyczaj z błędami projektowymi. Zjawisko może być groźne w środowisku wilgotnym, bogatym w chlorki. W kontakcie z wodą morską korozja elektrochemiczna aluminium może być wywołana przez miedź, stal węglową i stal nierdzewną.

Powłoka tlenkowa skutecznie zabezpiecza konstrukcje aluminiowe przed działaniem chemikaliów. Niestety ochrona ta jest najskuteczniejsza w niewielkim przedziale pH od 4 do 9. Inaczej tlenek glinu ulega rozkładowi i materiał zaczyna błyskawicznie poddawać się korozji. Dla aluminium najbardziej szkodliwe są roztwory silnie alkaliczne i kwasy nieorganiczne, za wyjątkiem kwasu azotowego, który nie niszczy tego metalu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.