Trzy siostry – zaburzenia odżywiania


Trzy siostry – Eating Disorder TALE

Trzy siostry-bulimia, anoreksja, objadanie się nadmierne

Trzy siostry-bulimia, anoreksja, objadanie się nadmierne

„Trzy siostry” EDT to cykl opowiadań o zmaganiach z zaburzenia odżywiania trzech bohaterek: An’a (Anorexia Nervosa), Bul’a (Bulimia Nervosa) i BED’i (Binge Eating Disorder).

Najstarszą, najbardziej znaną jest anoreksja, określa się ją także jako jadłowstręt psychiczny. W szerszych kręgach nazywają ją An’a. Odczuwa ona silny lęk przed przytyciem i dąży do uzyskania możliwie niskiej wagi. Aby ten cel zrealizować stosuje głodówki, intensywnie ćwiczy, czasem także stosuje środki przeczyszczające. Niezależnie od swojej wagi patrzy w lustro i widzi zwały tłuszczu. Nie przyjmuje do wiadomości, że głodując pogarsza nie tylko stan swojego ciała, ale także umysłu. An’a za wszelką cenę próbuje uzyskać kontrolę nad swoim życiem i ciałem. Jest to dla niej pole do rywalizacji i pokazania siostrom swojej siły oraz wytrzymałości. Takim zachowaniem manifestuje niską samooceną. Bardzo istotnym elementem anoreksji jest sposób w jaki jest traktowana przez osobę na nią cierpiącą. Anorektyczki bardzo często czują się dobrze chorując, głównie przez to złudne poczucie kontroli i wewnętrznej siły.

Druga z sióstr, bulimia, nazywana przez rodzeństwo Bul’a, obraca się w błędnym kole. Głodzi się przez jakiś czas, a potem zdarza jej się tracić kontrolę i zjadać niesłychanie ogromną porcję jedzenia. Taki ,,wilczy apetyt’’ ma charakter napadowy. Po nim przychodzi chwila refleksji, a wręcz wyrzuty sumienia. Bul’a źle czuje się ze świadomością, ile zjadła i jak wpłynie to na jej wagę. Postanawia jakoś temu radzić. Najczęściej wybieranym sposobem są wymioty bądź przeczyszczenia. Ćwiczenia fizyczne też są ostatnio w modzie. Bo co złego w tym, że dziewczyna dużo trenuje, przecież to bardzo dobrze, że dba o kondycję. Napady objadania się miewa najczęściej, kiedy pozostałe siostry nie widzą, dlatego towarzyszy im obniżenie samopoczucia, samooceny oraz wyrzuty sumienia. Bul’a często stroni od kontaktów z innymi osobami.

Najmłodsza, BED’i, jest najmniej rozpoznawalną z sióstr.  Jej pełne imię to BED (z ang. Binge Eating Disorder) w kręgach znana jest jako kompulsywne objadanie się. Z natury BED’i jest osobą lękliwą, z dużą dozą samokrytyki i niską samooceną. Bardzo dużą wagę przywiązuje do swojego wyglądu i masy ciała. Od przeszło pół roku BED’i miewa gwałtowne napady objadania się. Przynajmniej dwa razy w tygodniu zdarza jej się bez kontroli pochłaniać ogromnie ilości jedzenia. BED’i nie je z poczucia głodu, lecz w wyniku stresu, zajada problemy. Je, bo musi, a nie dlatego, że chce czy może. Całość artykułu na stronie www.freemind.com.pl

freemind.com.pl

Centrum FreeMind to placówka świadcząca szeroki zakresu usług psychologa, psychoterapeuty, dietetyka w Warszawie. Nasi specjaliści, w oparciu o swoja wiedzę, doświadczenie praktyczne oraz stałe podnoszenie swoich kwalifikacji, profesjonalnie i efektywnie pomogą w rozwiązywaniu Państwa trudności związanych z doświadczaniem życiowych kryzysów, lęków, depresji, nerwicy, trudności wychowawczych, kryzysów partnerskich, doświadczaniu strat, nałogów, problemów z odżywianiem, a także w odkrywaniu i umacnianiu Państwa kompetencji zawodowych, społecznych oraz talentów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.