Upalne dni nie sprzyjają uprzejmościom na drodze

Od dawna pojawiają się prognozy pogody na tegoroczne wakacje. Jedni synoptycy zapowiadają gorące lato z temperaturami przekraczającymi 30 stopni. Inni informują nas, że najbliższe miesiące będą zmienne od deszczowych i chłodnych dni do tropikalnych upałów.

Niebezpieczne lato

Wakacje, odpoczynek, piękna pogoda, świeże powietrze. Czego chcieć więcej? Okazuje się jednak, że te wszystkie pozytywne aspekty nie tylko nastrajają pozytywnie, ale też powodują negatywne zmiany w naszym zachowaniu. Badania pokazały, że wysoka temperatura na zewnątrz może obniżać koncentrację i wydłużyć czas reakcji kierowcy oraz powoduje irytację, a nawet agresję. W gorące dni kierowcy częściej używają klaksonów i nie szczędzą sobie nieprzyjemnych uwag na temat jazdy innych. Aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo warto stosować kilka podstawowych zasad. Jeśli zauważymy, że nasze samopoczucie się pogarsza lepiej zrobić krótki postój i chwilę odpocząć. Podczas postoju dobrze jest znaleźć zacienione miejsce, które ograniczy dopływ słońca. I najważniejsze – nigdy nie zostawiajmy w nagrzanym aucie dzieci ani zwierząt! W takich warunkach temperatura ciała bardzo szybko wzrasta, co może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.

Spokój i opanowanie

To zasady, którymi trzeba kierować się wsiadając do auta. Emocje są złym doradcą, dlatego w takim przypadku lepiej odłożyć podróż na później. Podczas upałów przydaje się też klimatyzacja, która obniża temperaturę w aucie. Nowe samochody osobowe od Mazdy posiadają dwustrefową regulowaną klimatyzację, którą kierowca i pasażer mogą indywidualnie dostosowywać. Warto pamiętać, że optymalna temperatura w aucie wynosi od 20 do 22 stopni, ale podczas upałów różnica temperatur na zewnątrz i w środku auta nie powinna przekraczać kilku stopni. W przeciwnym razie grozi to przeziębieniem i zapaleniem ucha lub zatok. Kolejną ważną rzeczą jest ustawienie nawiewu klimatyzacji, którego nie należy kierować bezpośrednio na siebie. I przynajmniej raz w roku dobrze jest oddać auto w ręce wykwalifikowanego serwisu i zlecić dokonanie przeglądu układu klimatyzacji.

Na lato czekają prawie wszyscy. Warto pamiętać, aby korzystać z jego uroków rozsądnie, co pozwoli cieszyć się jego urokami i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.