Ustawa żłobkowa: jak zostać pracownikiem żłobka

Ustawa żłobkowa

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ustanowiło reguły, na mocy których przed podjęciem pracy w żłobku konieczne jest przejście odpowiedniego szkolenia (Dz.U. Nr 45, poz.235). Jego długość zależy od tego, jakie doświadczenie ma osoba starająca się o to stanowisko.

Czy mogę zostać opiekunem?

Czy kiedykolwiek przyszła Ci do głowy myśl, aby podjąć pracę jako Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym? Czy znasz kogoś, kto pracuje w takim charakterze? Jeśli nie, to na pewno odczuwasz więcej wątpliwości, bo temat jest Ci nieco obcy. Przyjrzyjmy się szczegółom: jeżeli masz wykształcenie średnie, to możliwe, że dotyczy Cię jedna z czterech poniższych opcji:

  • mam co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 – mogę więc zostać opiekunem w żłobku;
  • nie mam doświadczenia w pracy z dziećmi – mogę przejść 280-godzinne szkolenie, z czego 80 godzin będą stanowiły praktyki zawodowe – to pozwoli mi podjąć pracę w żłobku
  • mam półroczną przerwę w pracy z dziećmi do lat 3, ale wcześniejsze doświadczenie z nimi nie jest krótsze niż 2 lata – potrzebuję szkolenia uzupełniającego w wymiarze 80 godzin dydaktycznych (i muszę je zrobić w pół roku, aby podjąć pracę opiekuna w żłobku)
  • nie posiadam kwalifikacji i przez ostatni rok nie pracowałam z dziećmi – mogę zostać opiekunem dziennym i prowadzić opiekę nad maksymalnie pięciorgiem dzieci.

Kto może mnie przeszkolić?

Aby szkolenie można było uznać za wartościowe i prawdziwe kwalifikujące do pracy, jego program powinien zostać zatwierdzony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. To daje gwarancję uczestnikom, że ich wykładowcy mają pełną i aktualną wiedzę o potrzebach i oczekiwaniach dwóch stron: pracodawców i pracowników. Na doświadczenie i wykształcenie wykładowców również trzeba zwrócić uwagę, bo w szkoleniu obowiązkowym panelem jest Pierwsza pomoc przedmedyczna. Kwestia życia i zdrowia nie może być potraktowana zdawkowo i bez profesjonalizmu.

Jakość, pewność, bezpieczeństwo

Na stronie www.jpb.pl można zapoznać się ze szczegółowym opisem każdego ze szkoleń oraz z numerami decyzji wydanymi przez MPiPS odnośnie naszych programu szkoleń. Klikając w profil facebookowy zyskuje się dostęp do opinii kursantek, które odbyły szkolenie. Współpraca z Urzędami Pracy, zespołem żłobków m.st. Warszawy i prywatnymi placówkami dała nam niebagatelne doświadczenie i sprawdzoną, rzetelną wiedzę. Wiemy, jak szkolić, aby inni potrafili dawać komuś opiekę i swoje serce. Mamy kontakt z placówkami w Warszawie i okolicach, które codziennie poszukują rąk do pracy. Wiemy, czym jest profesjonalizm, dlatego nasze hasło to Jakość, Pewność, Bezpieczeństwo. Warto nam zaufać.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.