W jakich budynkach i po co stosuje się oświetlenie awaryjne?

oświetlenie awaryjne

Ważne jest, aby we wszelkiego rodzaju budynkach było stosowane oświetlenie awaryjne. Co więcej, Minister Spraw Wewnętrznych zakwalifikował oświetlenie awaryjne do urządzeń przeciwpożarowych. Takiego typu instalacje muszą być poddawane przeglądom i wszelkim potrzebnym konserwacjom oraz ma się to odbywać co najmniej raz w roku.

W jakich budynkach powinno stosować się oświetlenie awaryjne?

Przede wszystkim ten szczególny rodzaj oświetlenia powinien znajdować się:

  • w pomieszczeniach kin, teatrów, sal konferencyjnych, muzeów, czytelni, sal widowiskowych, ale również w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 1000 m2 w garażach, które oświetlone są sztucznym światłem, ale również w pomieszczeniach, których powierzchnia przewyższa 2000 m2 – to znaczy budynki użyteczności publicznej, budynki magazynowe czy produkcyjne,
  • na drogach ewakuacyjnych, które prowadzą z pomieszczeń wymienionych wyżej, ale także także na wszelkich drogach, które są oświetlane sztucznie, co więcej w budynkach, które przeznaczone są do użytku publicznego, ale także zamieszkiwania zbiorowego.

Oprócz tego, ważne jest, aby oświetlenie awaryjne działało co najmniej przez godzinę po odłączeniu oświetlenia podstawowego.

Po co stosuje się ten rodzaj oświetlenia?

Jak sama nazwa wskazuje – oświetlenie awaryjne stosowane jest, aby uchronić nas przed jakąś awarią. Wiąże się to głównie z bezpieczeństwem osób przebywających w danym pomieszczeniu czy budynku. Powodów może być wiele – pożar, powódź czy zamach terrorystyczny. Oświetlenie awaryjne ma zapalić się w momencie, w którym zwykłe podstawowe oświetlenie nie zadziała.

Projekt wykonania takiego oświetlenia musi być uzgodniony z rzeczoznawcą, który zajmuje się wszelkiego rodzaju zabezpieczeniami przeciwpożarowymi (patrz tutaj). Co ważne, przewody oświetlenia awaryjnego powinny być ognioodporne. Ponadto, powinna być odpowiednia alternatywa dla oświetlenia awaryjnego bez wyłączania zasilania.

Należy stosować oświetlenie awaryjne w wyżej wymienionych pomieszczeniach i budynkach. W końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.