Wałęsa vs Chopin

Z warszawskiego lotniska im. Chopina w marcu 2014 roku skorzystało 728 tysiący pasażerów. To spadek o 5,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Trzeba jednak podkreślić, że w 2013 do największego portu lotniczego w Polsce dołączyły dwa operatory przeniesione z niefunkcjonującego wówczas Modlina. Tania linia lotnicza Wizz Air i Ryanair pozyskały dla Chopina nowych klientów, co szybko podbiło tamtejsze statystyki. Mimo to w 2014 roku lotnisko w Warszawie obsłużyło o 6, 6 procent więcej pasażerów niż w roku 2012, co świadczy o ciągłym rozwoju podniebnego portu. Z nowych doniesień wynika, że od stycznia 2014 Chopin odnotowuje punktowy spadek jeżeli chodzi o ruch międzynarodowy, ale podwyższa słupki wciąż popularnymi lotami krajowymi. Sytuacja z pewnością ulegnie zmianie, gdy po okresie wiosenno-letnim, kiedy zawsze następuje ożywienie na rynku turystycznym.

W odwrotnej sytuacji znajduje się port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Dane z tego samego miesiąca, co w Warszawie (marzec) wykazały, że pomorskie lotnisko obsłużono około 182 tysięcy pasażerów, a to daje 2 procentowy skok na przód w porównaniu do roku ubiegłego. Prezes Zarządu gdańskiego portu, Tomasz Kloskowski jest zadowolony z uzyskanego wyniku. Dzięki temu miasto stopniowo umacnia swoją pozycję na lotniczym rynku i spokojnie realizuje wewnętrzny plan, którego głównym celem jest osiągnięcie 3 milionów odprawionych pasażerów- podkreśla Kloskowski.

Wałęsa Airport wchodzi w kolejny etap programu inwestycyjnego oraz rozszerza siatkę czarterów i połączeń na regularnych trasach. Port lotniczy w sezonie zimowym oferuje najpopularniejsze kursy głównie do: Berlina, Frankfurtu, Oslo, Amsterdamu, Edynburga, Londynu, Monachium, Brukseli, Barcelony, Dortmundu, a także kilku polskich miast takich jak: Warszawa, Kraków czy Lublin.

Loty czarterowe z gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy zimą 2014 zabierały pasażerów w dalekie podróże do gorących, zalanych słońcem zagranicznych destynacji. W siatce dominował przede wszystkim Egipt (Hurghada, Sharm al Sheik), Turcja (Erzurum), Słowacja (Poprad), Izrael (Tel Awiw) oraz Hiszpania (Teneryfa i Fuerteventura).

Można, więc powiedzieć, że port lotniczy w Gdańsku odniósł malutkie zwycięstwo w pojedynku z dużo mocniejszym konkurentem. Obecnie pod względem obsłużonych pasażerów lotnisko im. Lecha Wałęsy plasuje się na trzecim miejscu tuż za warszawskim Chopinem i krakowskimi Balicami.

Więcej o lotniskach i tanich biletach na:  bilety-lotnicze.org

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.