Wszystko, co warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym

Wszystko, co warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym

Wielu osobom wydaje się, że aparat ortodontyczny zakłada się w celach estetycznych, takich jak poprawa uśmiechu. Jest to oczywiście jeden z powodów, jednakże za nim idzie wiele innych korzyści zdrowotnych. Nieleczona wada zgryzu doprowadza do wielu problemów m.in. próchnicy, poprzez utrudniony dostęp do zębów, co wpływa na to, że nie są one nigdy dokładnie wyczyszczone. Na szczęście ludzie coraz częściej decydują się na założenie aparatu. Zdrowe zęby i ładny uśmiech to bardzo ważne kwestie, ludzie, którzy nie mogą się tym pochwalić, uznawani są często za niechlujnych.

Rodzaje aparatów i budowa

Wyróżniamy aparaty ruchome i aparaty stałe. Te pierwsze najczęściej stosuje się u dzieci do 12 roku życia. Zakładany jest on zazwyczaj na noc. Aparat stały zaś zakładany jest powyżej 13 roku życia. Zbudowany jest przede wszystkim z zamków, na których opiera się łuk ortodontyczny przymocowany za pomocą ligatur. Warto zaznaczyć, że na zęby trzonowe (pierwszy lub drugi ząb) zakłada się pierścienie ortodontyczne. Są one cementowane na stałe, do zakończenia leczenia. Pierścienie ortodontyczne to nic innego, jak stalowe elementy.

Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli?

Zabieg zakładania aparatu jest bardzo pracochłonny, jednakże pacjent nie odczuwa bólu. Po założeniu aparatu może pojawić się nadwrażliwość zębów, co jest naturalne. Jednak po około 10 dniach mija. Można także odczuwać nieprzyjemny ucisk.

Jak dbać o zęby, gdy nosi się aparat ortodontyczny?

Higiena jamy ustnej jest wtedy nader istotna. Należy codziennie pielęgnować zęby i aparat. Ważne jest, aby wykorzystywać akcesoria do czyszczenia aparatów przede wszystkim: pasty, szczoteczki, płyny itp.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.