Czy warto zostać tajemniczym klientem?

Mystery shopping jest w Polsce stosunkowo nowym narzędziem w rękach pracodawców, mającym za zadanie ocenić i na tej postawie wprowadzić ewentualne zmiany w funkcjonowaniu danego punktu handlowego. Kto może być „ tajemniczym klientem”? Czy jest to praca gwarantująca dobre zarobki? Czy pracownicy firmy powinni obawiać się tego rodzaju kontroli? W tym miejscu znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania.

Wtopić się w tłum

Dziś już nikogo nie dziwi obecność handlowców. Przedstawiciele handlowi są wszędzie: w branży farmaceutycznej, budowlanej, spożywczej, zabawkowej czy chemicznej. Napędzają sprzedaż, reprezentują producentów i prowadzą dialog ze sklepami, lekarzami, placówkami oświatowymi, handlowymi, zdrowotnymi. Ale od niedawna w rękach agencji promocji pojawił się kolejny as w rękawie – tajemniczy klient. Najczęściej pojawia się w sklepie sieciowym, restauracji, kawiarni, banku czy stacji paliw. Ma zachowywać się i wyglądać jak typowy klient danego miejsca. Dba się o to już na etapie rekrutacji, gdy kandydaci wypełniają specjalny kwestionariusz. Dane z niego pozwalają na wysyłanie do poszczególnych miejsc osób, które najbardziej odpowiadają profilowi typowego klienta. Chodzi, bowiem o to, by się nie wyróżniać a jednocześnie uważnie obserwować otoczenie, nie dając się rozpoznać jako mystery shopper. To nie znaczy, że tajemniczy klienci są zawsze biernymi obserwatorami. Czasem scenariusz badania wymaga od audytora przejęcia inicjatywy i wcielenia się np. w rolę dociekliwego klienta, chcącego poznać szczegóły oferty. Bardziej szczegółowe informacje na temat specyfiki tego zawodu znajdują się na stronach internetowych firm, specjalizujących się w wykonywaniu badań jakości obsługi.

Gra warta świeczki?

Tajemniczy klienci sprawdzają czy na terenie danej instytucji panuje porządek, czy towar jest odpowiednio wyeksponowany i czy wszyscy pracują zgodnie z firmowymi standardami. Rzetelnie przeprowadzona „ inspekcja” jest źródłem cennych informacji. Na ich podstawie ustalane są możliwe awansy, premie a także naprawiane niedociągnięcia. Nie są one natomiast podstawą do wyciągania negatywnych konsekwencji wobec pracowników. Praca tajemniczego klienta w zasadzie odbywa się zdalnie, przez Internet. Na pocztę wysyłane są wiadomości o rodzaju kolejnego zadania. Wyniki przeprowadzonych obserwacji przekazuje się agencji lub firmie zlecającej badanie również drogą mailową, w formie szczegółowo wypełnionej ankiety. Audytorem może zostać każdy, kto szuka sposobu na zdobycie dodatkowych pieniędzy, bez względu na wykształcenie i wiek. Elastyczny grafik będzie odpowiadał zarówno studentom, jak i osobom już pracującym. To fantastyczne zajęcie, które z powodzeniem można wykonywać jako pracę dodatkową.

W Internecie znajdziemy wiele ofert pracy na stanowisko tajemniczego klienta. Wystarczy mieć stały dostęp do sieci, trochę wolnego czasu, cechować się wysoką kulturą osobistą, być rzetelnym i wzbudzać zaufanie, by stać się idealnym kandydatem. Zainteresowani powinni zdawać sobie sprawę, że ta praca, jak każda inna, może się wiązać z uczestniczeniem w sytuacjach stresowych. Ale darmowy posiłek w dobrej restauracji, zakupy w znanym sklepie czy wizyta w SPA na pewno poprawią humor i pozwolą cieszyć się niewątpliwymi zaletami wykonywanego zawodu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.