Ważna rola pomiaru rezystancji uziemień

Pomiar rezystancji uziemienia
Pomiar rezystancji uziemienia

Pomiar rezystancji uziemienia jest bardzo ważny ponieważ w dużej mierze rezystancja wpływa na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej oraz urządzeń elektrycznych. Jakość rezystancji musi być na wysokim poziomie, tylko wtedy spełniona będzie skuteczna ochrona przed porażeniem prądem.

Aby sprawdzić czy nasza instalacja elektryczna spełnia wszystkie wymogi musimy przeprowadzić pomiar rezystancji uziemienia. Dzięki pomiarowi sprawdzimy dokładnie jakie jest napięcie dotykowe, które powstaje na przewodach ochronnych. Pomiary te trzeba przeprowadzać co jakiś czas, ze względu na to, że podczas eksploatacji nie pojawiła się gdzieś korozja na przewodach lub nie występują zmiany w rezystywności gruntu. Najważniejsze jednak jest to aby pomiar przeprowadzony był jeszcze w trakcie projektowania i wykonywania nowej instalacji elektrycznej. Nieprawidłowości zazwyczaj nie są widoczne od razu w instalacjach elektrycznych. Widoczne są przeważnie w momencie gdy nastąpi przebicie lub zwarcie. Warto więc regularnie przeprowadzać pomiar rezystancji uziemienia ponieważ pojawienie się przebicia lub zwarcia może być bardzo niebezpieczne. Raz, że możemy zostać porażeni prądem, a dwa niesprawna instalacja elektryczna może doprowadzić do pożaru.

Metoda pomiarów

Metoda techniczna, to metoda, którą stosuje się najczęściej przy pomiarach. Aby prawidłowo przeprowadzić pomiar tą metodą, należy wymusić prąd pomiarowy, a następnie miernikiem na zaciskach możemy sprawdzić wartość rezystancji. Jeżeli chcemy przeprowadzić pomiar pojedynczych uziemień, wtedy musimy zastosować trzybiegunową metodę spadku. Aby to zrobić musimy wbić w ziemię elektrody pomiarowe jak najbliżej sprawdzanego uziemienia. Gdy już to zrobimy, należy wymusić przepływ prądu w obwodzie elektrycznym. Odległość jaką należy przyjąć to przeważnie 40 metrów pomiędzy badanym uziomem a elektrodą wbitą w grunt.

Bardzo ważnym czynnikiem podczas przeprowadzania pomiarów jest to, aby umieścić przyrządy w punkcie zerowym potencjału. Aby pomiar był przeprowadzony prawidłowo musi być mierzony między uziemieniem a elektrodą napięciową. Pamiętajmy, że prawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznej oraz sprawdzanie prawidłowego jej działania w naszym domu, zapewni bezpieczeństwo nie tylko nam, ale wszystkim jego mieszkańcom. Pomiar rezystancji uziemienia należy przeprowadzać przynajmniej raz na pół roku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.