Wielkie porządki po indyjsku

Kiedy przychodzi czas na wielkie porządki to zazwyczaj do walki z brudem uzbroić się musimy z masę środków czyszczących. Jeden do mebli, drugi do podług, trzeci do szkła i tak dalej i tak dalej. Już w sklepie można dostać zawrotu głowy przy ich wybieraniu oraz przy płaceniu za nie. Można jednak znaleźć tańszy i wielofunkcyjny środek, a mianowicie skorzystać dobrodziejstwa natury jakim są orzechy do prania.

Saponina, słów kilka

Nie sugerujmy się samą nazwą, ze stosować je można tylko do tego jednego celu. Prawda bowiem jest taka, ze świetnie sprawdzą się też e zmywarce oraz jako środek do czyszczenia różnych powierzchni. Piorące orzechy w postaci ok.10 skorupek gotujemy przez 5-10 minut w 3/4 litra wody. Potem je odcedzamy i wywar wlewamy do butelki ze spryskiwaczem. Uzyskujemy w ten sposób dokonały środek, którym możemy czyścić nawet przedmioty przeznaczone dla dzieci. Wystarczy spryskać nim szmatkę i przetrzeć przedmiot lub powierzchnię, albo cały wywar rozcieńczyć w wodzie i np. umyć nim podłogi lub zanurzyć przedmiot. Saponina zawarta w orzechach jest naturalną substancją czyszczącą w właściwościach odtłuszczających i bakteriobójczych. Tak więc wyczyści dla nas meble, podłogi i rzeczy, a jednocześnie nie będzie temu towarzyszyć zapach chemikaliów.

Podczas przygotowań do porządków zastanówmy się więc czy nie lepiej zamiast stosu różnorodnych, a często też szkodliwych środków chemicznych do sprzątania nie kupić niewielkiej ilości orzechów. Orzechy piorące znajdą w każdym domu wtedy zastosowanie nie tylko jako środek piorący, ale i jako wszechstronny środek czyszczący.

Jak widać pranie nie jest takim koszmarem jeśli jesteś wyposażona w piorące orzechy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.