Wielofunkcyjne mierniki do pomiarów rezystancji uziemienia.

pomiar rezystancji uziemienia

Wielofunkcyjne mierniki bardzo często wykorzystywane są przez elektryków, aby wykonać pomiar rezystancji uziemienia. Niepozornie wyglądające urządzenia posiadają naprawdę całkiem spore możliwości. Od podstawowych pomiarów instalacji elektrycznych po zaawansowane.

Aby określić funkcjonalność danego miernika musimy sprawdzić czy dany miernik ma możliwość przeprowadzenia odpowiednich pomiarów wielkości elektrycznych, do których zaliczamy:

  • Impedancję pętli zwarciowej
  • Rezystancji izolacji
  • Rezystancji uziemienia
  • Ciągłość połączeń ochronnych
  • Parametry wyłączników RCD

Na rynku mierników wielofunkcyjnych z możliwością rejestrowania napięcia przemiennego, pomiaru mocy oraz kolejności faz. Przydatną funkcja mierników wielofunkcyjnych jst z pewnością zapamiętywanie wyników pomiarowych, które można na bieżąco przeglądać. Pamięć jaką posiadają niektóre mierniki, to nawet 1000 wartości. Dodatkową funkcją jest Live Circuit, która wykrywa obecność napięcia w obwodzie i informuje o tym elektryka. Jeżeli występują jakieś nieprawidłowe połączenia, to miernik od razu nas o tym poinformuje.

Interesujące rozwiązanie mierników wielofunkcyjnych

Mierniki wielofunkcyjne wykonujące pomiar rezystancji uziemienia mogą być wyposażone również w funkcje analizowania jakości zasilania. Również pomocne oraz przydane mogą się okazać funkcje, które rejestrują napięcia, prądy, moc czynną oraz bierną, pozorną harmoniczną napięć i anomalii napięciowych. Co ciekawe takie mierniki mogą pracować w różnych trybach np.

  • Jako zwykłego miernika
  • Oscyloskopu
  • Analizatora harmonicznego

Kolejną ciekawą funkcjonalnością jest pomiar wskaźnika THD napięcia i prądów dla wszystkich mierzonych faz. Istnieje również możliwość przeprowadzenia pomiaru temperatury oraz wilgotności.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.