Co wiesz o poligrafii? Drukarnia bez tajemnic.

Wbrew powszechnej opinii, poligrafia kryje w sobie wiele tajemnic, których próżno odkrywać bez znajomości odpowiednich podstaw. Sama historia druku, chociaż niezwykle ciekawa, przypadnie do gustu jedynie pasjonatom. Warto jednak nieco dłużej zastanowić się nad tym zagadnieniem, a dokładnie nad samą techniką drukowania.

Jak najprościej zdefiniować samo „drukowanie”? Nie wchodząc w szczegóły można powiedzieć, że jest to jeden z wielu sposobów reprodukcji oryginału. W przypadku tego procesu nie ma znaczenia czy powielany jest sam tekst czy też obraz oraz jaki materiał w tym celu zastosowano. Istnieje kilka podstawowych technologii drukarskich oraz znacznie więcej technologii specjalistycznych – większość z nich jest stosowana współcześnie. Każda z nich ma zarówno wady jak i zalety.

Charakteryzacja poszczególnych technik drukarskich opiera się przede wszystkim na rozkładzie drukowanych oraz niezadrukowanych miejsc na płycie drukarskiej. Analizując te zagadnienie wyróżnić możemy:

  • Druk wypukły, gdzie powierzchnie drukujące znajdują się ponad powierzchniami niedrukującymi;
  • Druk płaski, gdzie powierzchnie drukujące znajdują się na równi z powierzchniami niedrukującymi;
  • Druk wklęsły, gdzie powierzchnie drukujące znajdują się poniżej powierzchni niedrukujących;
  • Druk farbo przenikalny, gdzie farba przechodzi bezpośrednio przez formę drukującą na powierzchnię drukującą (sitodruk);
  • Druk cyfrowy (najpopularniejszy), gdzie druk odbywa się bez siły nacisku, a przy pomocy plików cyfrowych;
  • Druk arkuszowy, gdzie każdy arkusz papieru zadrukowywany jest oddzielnie;
  • Druk rotacyjny, gdzie podłoże drukowane jest pozornie nieograniczone, a dopiero po zakończeniu danego etapu rozdzielane na arkusze.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą profesjonalnej drukarni i sprawdzeniu jak wiele rzeczy dzięki poligrafii można wykonać, są to rzeczy do codziennego użytku ale także drukarnia świadczy usługi dla firm w celu jej identyfikacji i reklamy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.