Wizyta u notariusza – co musisz wiedzieć

Wizyta u notariusza

Prawie każdemu z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się lub zdarzy pójście do notariusza. Kancelarię notarialną odwiedzamy zazwyczaj przy podpisywaniu umowy nabycia lub sprzedaży nieruchomości, niekiedy także celem przekazania darowizny, sporządzenia testamentu czy też zawiązania spółki kapitałowej. Lista aktów, które muszą być sporządzone przez notariusza, jak również wykaz czynności notarialnych, liczą wiele pozycji.

Przed wizytą

Zanim przekroczy się próg kancelarii notarialnej, warto się do tej wizyty przygotować. Przede wszystkim należy znaleźć notariusza cieszącego się dobrą opinią, czyli także zaufaniem. Przedstawicieli tego zawodu najczęściej szuka się poprzez wyszukiwarkę, wpisując w niej „notariusz Olkusz”, „kancelaria notarialna Kraków” czy podobne hasła. Również w internecie warto od razu poszukać informacji o danej osobie, na przykład na forach. Profesjonalna kancelaria powinna mieć swoją stronę internetową.

Taksa notarialna

Wiele osób nie wie, że nie istnieje jedna stawka za usługi notarialne. W ustawie wymienione są jedynie maksymalne stawki, natomiast każda kancelaria może ustalić własną taksę. Powinna znaleźć się na stronie internetowej. Jeżeli nie, warto dowiedzieć się tego telefonicznie

Spisanie aktu

Podpisanie aktu notarialnego jest ostatnim etapem procesu, wymagającym obecności wszystkich zainteresowanych. Wcześniej kontakt z notariuszem jest niezbędny w celu przedstawienia sprawy i wszystkich jej okoliczności, tak, by mógł on sporządzić akt. Trwa to dłużej lub krócej, w zależności od tego, czy można skorzystać z wzoru, czy też formułować zapisy na bieżąco. Akt notarialny musi być odczytany wobec wszystkich zainteresowanych, a obowiązkiem notariusza jest upewnienie się, że wszyscy rozumieją treść dokumentu i się z nią zgadzają. Jeżeli tak, pozostaje tylko poświadczenie tożsamości i złożenie podpisów (konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego).

Na koniec

Wizyta u notariusza wręczeniem każdej ze stron jednego egzemplarza wypisu aktu notarialnego. Oryginał zachowuje notariusz i musi go przechowywać przez określony ustawowy czas.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.