Własna uprawa – warzywniak czy tunel foliowy?

Zdrowy i aktywny tryb życia jest coraz bardziej popularny. Podstawą sukcesu jest odpowiednia dieta, która powinna zawierać dużą ilość warzyw, które dzięki swoim witaminom wzmocnią nasz organizm i będą utrzymywać go w dobrej kondycji. Nie musimy kupować ich w sklepie, możemy uprawiać je sami, posłuży nam do tego ogródek warzywny lub tunel foliowy. Co wybrać? Zapraszam do lektury. 

Własny warzywniak

Myślisz, że jest to przywilej zarezerwowany jedynie dla osób, które mieszkają na wsi? Błąd – wystarczy balkon, donice lub skrzynie, odrobina ziemi i wolnego czasu. Nie masz balkonu? Na polskim rynku pojawiły się urządzenia, dzięki którym stworzymy domową uprawę hydroponiczną. Załóżmy, że mamy miejsce na prowadzenie ogródka warzywnego, co możemy w nim uprawiać? Zacząć możemy od pomidorów, jeśli załapiemy bakcyla to możemy posadzić m.in. paprykę, seler, por czy zioła. Te ostatnie posłużą nam nie tylko do potraw, zioła pięknie pachną i spędzanie czasu na ich podlewaniu może się delikatnie mówiąc przeciągnąć. Sam wiem to po sobie, że podlewając rośliny na balkonie lubię się upajać kojącym zapachem bazylii.

W przypadku warzywniaka, pamiętajmy by rośliny sadzić w doniczkach, nie osłonkach. Systematyczne podlewanie będzie wymagało od nas systematyczności i odrobinę wolnego czasu, ale efekt końcowy na pewno wynagrodzi nam nasze starania. Wadą tego rozwiązania jest brak ochrony przed mocnym wiatrem i deszczem, który może zniszczyć naszą uprawę.

Własny tunel foliowy

Tego na pewno nie zastosujemy w domu czy na balkonie, ale niewykluczone, że może jesteśmy właścicielem działki, na której bez problemu zmieścimy tunel foliowy? Jeśli tak, to jest to rozwiązanie wręcz idealne jeśli jesteśmy w stanie przełożyć praktyczne rozwiązanie nad estetykę . W końcu dobre zdrowie wymaga odrobinę poświęcenia z naszej strony, prawda? Nie kończy się tylko na kwestiach związanych z wyglądem, trzeba też popracować mięśniami. Gleba pod tunelem powinna być odpowiednio oczyszczona, spulchniona, nawieziona i podlana. Pamiętajmy, żeby zostawić sobie wolne miejsce na środku tunelu, to będzie nasza ścieżka.

Decydując się na tunel foliowy zapewnimy swojej uprawie odpowiednią ochronę nie tylko przed złą pogodą, ale i chorobami np. szarą pleśnią, która bardzo często atakuje paprykę. Warzywa w tunelu będą rosły szybciej, ponieważ zapewnimy im odpowiednie warunki cieplarniane. Aktualnie w tunelach folie produkowane są w taki sposób, aby dostarczać roślinom jak najwięcej światła, więc nie musimy obawiać się o jego niedobory.

Podsumowanie

Jedno i drugie rozwiązanie to dobry krok w stronę zdrowego żywienia. Własna uprawa to ogromna frajda nie tylko dla nas, jeśli mamy dziecko, które nie przepada za warzywami, możemy zaznajomić go z podstawowymi obowiązkami dotyczącymi uprawy, czyli podlewaniem i pieleniem. W wielu przypadkach skutkuje to pozytywną zmianą o 180 stopni, nagle nasz młody ogrodnik zacznie chętnie jeść zielone owoce natury. Prowadząc własną uprawę czy w warzywniaku, czy w tunelu mamy stuprocentową pewność, że wiemy skąd pochodzą te warzywa, czym i jaki sposób były nawożone. Nasza własna, pełna gwarancja jakości.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.