Jaki wybrać serwis VoD, aby legalnie oglądać filmy online?

W wyborze serwisu VoD pomaga blog technologiczny http://votdtech.blogspot.com, na którym znajduje się pełne zestawienie polskich serwisów VoD w roku 2014r.

Usługa wideo-na-życzenie (ang. video-on-demand) jest stosunkowo nową formą udostępniania treści w postaci cyfrowej klientom. Jeszcze kilka lat temu rynek polskich serwisów VoD był bardzo mały w porównaniu z rynkami krajów zachodnich. Ta tendencja zaczyna się zauważalnie zmieniać. Otóż również w Polsce zaczyna przybywać zwolenników dostępu do legalnej kultury. Mimo bardzo dużej skali piractwa, według najnowszych sondaży, dużo Polaków bez najmniejszego problemu byłaby w stanie zapłacić za dostęp do kultury, jednakże równocześnie zaznaczają, iż wydatek ten powinien być zbyt duży. Najczęstszymi kwotami, jakie przewijają się w wypowiedziach ankieterów to kwota 20-40 zł za 30-dniowy abonament, pozwalający na dostęp do pełnej bazy filmów. Tymczasem rynek fizycznych nośników materiałów, takich jak DVD / Blu-Ray przeżywa kryzys, nie tylko w Polsce. Sytuacja cenowa do niedawna była co najmniej beznadziejna, kiedy to nowe filmy osiągały zawrotną cenę do 70-90 zł za film (i to na nośniku starszej generacji – DVD). Na szczęście sytuacja ta się zmienia, ponieważ pojawiła się tendencja zamieszczania tanich, nowych filmów do pism kobiecych takich jak np. Viva! za jedyne 29,90 zł wraz z czasopismem. To zdecydowany krok do przodu. Jednakże klienci są szczególnie zainteresowani usługami VoD, które pozwalają na obejrzenie filmu i zapłatę za niego bez wychodzenia z domu i szukania kiosku. Rynek VoD w Polsce jest kształtowany przez kilkanaście serwisów, z których niektóre są ogólnodostępne, a niektóre jedynie dla abonamentów określonej usługi (np. telewizja kablowa-cyfrowa oraz satelitarna). W serwisach VoD dostępnych w Polsce dużo materiałów jest dostępnych za darmo, jednakże potencjalny widz musi się zmierzyć z wszędobylskimi reklamami, jednakże autorzy serwisu zapewniają, że to jedyny sposób na utrzymanie darmowej części serwisu.

Na szczęście poza filmami płatnymi „na sztuki”, pojawił się w serwisach VoD trend na wprowadzanie płatnych, głównie 30-dni (czasami dłuższych) abonamentów, za niewielką opłatą – większość serwisów już za 20-30 zł umożliwia dostęp do materiałów wysokiej jakości w serwisie. Ciągle jednakże brakuje dostępu do filmów z dźwiękiem w oryginalnym języku, z napisami. Najczęściej jednakże jest dostępny film jedynie w wersji z lektorem.

Zalet usługi VoD jest wiele, przede wszystkim najważniejsza – wszystkie materiały filmowe są legalne, zgodne m.in. z akcjami Legalna Kultura.

W tym całym maglu nie sposób dokonać jednoznacznego wyboru usługi VoD. Na szczęście z pomocą przychodzi votdtech – blog o technologii, który publikuje periodyczne zestawienia! Zapraszamy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.