Wykonywanie prac przy elewacji budynków

rusztowanie fasadowe

Podczas pracy na wysokościach należy zachować szczególną ostrożność. Jest to bardzo odpowiedzialne zajęcia, przy którym trzeba być bardzo skupionym. Wiele prac na wysokościach, szczególnie tych, które polegają na remoncie, lub konserwacji budynków odbywa się na rusztowaniach. Są to specjalne konstrukcje, które stawia się przy samych budynkach, tak by mieć, jak najlepszy dostęp do ich zewnętrznych części. Rusztowanie fasadowe, modułowe, wiszące to tylko niektóre, jakie można wymienić. W tym artykule pokrótce scharakteryzujemy właśnie te cztery typy rusztowania.

Rusztowanie fasadowe

Jest to typ rusztowań, którego używa się podczas wykonywania prac przy elewacji budynków oraz innych obiektów. Po rozłożeniu rusztowanie fasadowe znacząco ułatwia wykonywanie takich prac jak np. tynkowanie, malowanie, montaż elementów czy prace konserwacyjne. Bywają wykorzystywane również do prac murarskich. Po rozłożeniu rusztowania fasadowego, mamy zazwyczaj dostęp do dużego obszaru zewnętrznej części budynku. Rusztowania tego typu można rozłożyć nawet do 60 metrów wysokości. Szerokość podestów roboczych to z reguły 0,75 lub 1,1 metra. Najczęściej wykorzystywane są do pracy przy budynkach o niestandardowych kształtach.

Rusztowanie modułowe

Ich charakterystycznym elementem, który wyróżnia je spośród innych rusztowań, jest stojak. Jest to element, który służy do łączenia innych elementów konstrukcji w określonych miejscach zwanych węzłami, które są rozłożone w jednakowych odstępach od siebie. Rusztowanie fasadowe, przez wielu jest uznawane za jedno z najbardziej wszechstronnych i dających największe możliwości. Są to rusztowania szybkie w montażu i ekonomiczne. Najczęściej wykorzystuje się je podczas pracy przy obiektach przemysłowych i nietypowych budynkach.

Rusztowanie przejezdne

Jest to bardzo ciekawy rodzaj rusztowania. Może być one przemieszczane bez konieczności jego rozkładania. Wystarczy rozłożyć je przy jednej części obiektu, a następnie, gdy prace tam zostaną skończone, można przesunąć rusztowanie w inne miejsce. Wykorzystywane jest do prac konserwatorskich, montażowych i remontowych. Często bywa łączony z innymi typami rusztowań. Wysokość, na jaką można rozłożyć tego typu rusztowanie to zazwyczaj 18 metrów. Szerokość podestów waha się od 0,75 do 1,5 metra.

Rusztowanie wiszące

Ten typ rusztowania różni się od tych wymienionych wcześniej dość zasadniczo. Jest to konstrukcja, która jest podwieszana do dachu budynku lub jego wyższych kondygnacji. Dzięki temu można na nim pracować przy obiektach, przy których nie jest możliwe zastosowanie tradycyjnych rusztowań. Dobrym przykładem takiego obiektu może być np. most.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.