Gdzie wykorzystuje się rzep techniczny?

Rzep techniczny

Prawdopodobnie dla większości osób pierwsze skojarzenie z rzepem wiąże się ze sposobem zapinania butów. Z adidasami zapinanymi właśnie na rzepy do czynienia miało wiele dzieci, które jeszcze nie nauczyły się wiązać sznurowadeł. Co ciekawe, rzep został wymyślony właśnie jako mocowanie do odzieży. Jednak dużo większą karierę niż w krawiectwie zrobił w przemyśle.

Rzep w transporcie

Ogromną, a zwykle niezauważalną i niedocenianą rolę rzep techniczny odgrywa w transporcie. A ściślej rzecz ujmując, wykorzystywany jest przede wszystkim do mocowania podsufitek nie tylko w pojazdach kołowych, ale też w samolotach. Z kolei w tramwajach i pociągach (ale też np. samochodach) stosowany jest do mocowania pokrowców siedzeń, a także różnych elementów dekoracyjnych (np. dywaników). Producent rzepów jest ponadto w stanie wyprodukować materiał o wysokiej zdolności pochłaniania drgań, co wykorzystuje się na przykład w pasach bezpieczeństwa.

Rzepy w przemyśle

Zastosowanie rzepów w różnych gałęziach przemysłu jest tak bogate i różnorodne, że w tym miejscu można posłużyć się wyłącznie przykładami. Tak zwany statystyczny Polak najczęściej (czyli w domu) może się spotkać z rzepami stosowanymi jako opaski kablowe lub w meblach, do łączenia pianek wypełniających sofy czy fotele z obiciami z tekstyliów. Rzep techniczny jest też nieoceniony w montażu krążków ściernych i różnych elementów maszyn, do zabezpieczania przewodów, mocowania instalacji czy w geotekstyliach.

Rzep w medycynie

Z rzepem można się zetknąć także podczas pobytu w szpitalu lub przychodni. Przede wszystkim podczas pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu mocowany jest mankiet zapinany właśnie na rzep, ponadto za pomocą rzepów mocuje się fartuchy zabezpieczające pracowników radiologii i pacjentów podczas badania. Rzepy są także często używane w ortopedii, np. w ortezach i kołnierzach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.