Wynajem auta krok po kroku

Wynajem auta

Kiedy przyjeżdżamy do innego miasta, nie zawsze uśmiecha nam się nam korzystanie z transportu miejskiego lub zazwyczaj drogich taksówek, nie mówiąc już o pokonywaniu długich dystansów na piechotę. Mowa tu oczywiście o sytuacji, gdzie nasz samochód zostaje w garażu, a ny podróżujemy pociągiem czy samolotem. Na szczęście auto można obecnie wynająć w każdym większym mieście w Polsce. Usługa ta jest także dostępna za granicą, zwłaszcza w miejscach o dużym ruchu turystycznym.

Wynajęcie auta jest prostą procedurą, ale przed skorzystaniem z usługi warto się z nią zapoznać.

Krok pierwszy – wybór wypożyczalni

Ofert firm trudniących się wypożyczaniem pojazdów nie brakuje. Rzecz jasna najłatwiej znaleźć je w internecie, posługując się frazą „wynajem auta Kraków” czy „wypożyczalnia samochodów Warszawa”. Warto wytypować co najmniej trzy wypożyczalnie i porównać ich oferty. Cena absolutnie nie może być jedynym kryterium. Nie mniej istotne są takie kwestie jak wiek pojazdu, warunki umowy (zwłaszcza te dotyczące ubezpieczenia i odpowiedzialności obu stron), opłata główna i koszty dodatkowe. Bardzo ważna jest także lokalizacja oddziałów danej wypożyczalni, a to ze względu na możliwość dogodnego odbioru i zwrotu samochodu.

Krok drugi – przygotowanie dokumentów

Po dokonaniu wyboru czas na zebranie wszystkich dokumentów wymaganych przez daną wypożyczalnię. Informacja o tym, co będzie potrzebne, powinna znajdować się na stronie internetowej. Oczywiście trzeba przedstawić prawo jazdy, często trzeba okazać jeszcze inny dokument potwierdzający tożsamość (czyli dowód osobisty lub paszport).

Krok trzeci – dokonanie rezerwacji

Większość wypożyczalni oferuje możliwość zarezerwowania wybranego auta poprzez wypełnienie formularza na stronie www. Jest to niewątpliwie dużym ułatwieniem. W formularzu można zawrzeć wszelkie potrzebne informacje oraz określić swoje oczekiwania. Warunkiem potwierdzenia rezerwacji jest zazwyczaj dokonanie opłaty, najlepiej dokonać tego używając karty kredytowej.

Krok czwarty – podpisanie umowy i odbiór samochodu

Na umowie powinny znaleźć się wszystkie dane z przesłanego wcześniej formularza. Nie trzeba chyba dodawać, że wszystko trzeba dokładnie sprawdzić. Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, dokument może zostać podpisany. Musi być do niego dołączony protokół zdawczo-odbiorczy, dokumentujący stan auta w chwili przekazania. Dobrym pomysłem jest zrobienie kilku zdjęć pojazdu. W tym momencie pobierana jest kaucja (blokowane są środki na karcie kredytowej wynajmującego).

Krok piąty – zwrot wynajętego samochodu

Po zakończeniu użytkowania, samochód zwracamy do ustalonego punktu odbioru. Jeżeli wymaga tego umowa, trzeba jeszcze napełnić bak. Wynajem auta wieńczy sporządzenie kolejnego protokołu zdawczo-odbiorczego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.