Wynajem samochodu zamiast kupna – warto?

Choć w Polsce dalej najpopularniejszą formą pozyskania samochodu do firmy jest leasing, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na długoterminowy wynajem samochodów. W Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej tego typu usługi cieszą się ogromnym zainteresowaniem już od wielu lat. Teraz również polskie firmy coraz chętniej wynajmują auta na swoje potrzeby.

Na czym polega długoterminowy wynajem samochodów osobowych i dostawczych

Można powiedzieć, że mechanizmy działania leasingu i długoterminowego wynajmu samochodów działają bardzo podobnie. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku przedsiębiorca płaci innej firmie za możliwość korzystania z auta – formalnie nie jest więc jego właścicielem. W przypadku wynajmu samochodu klient płaci de facto również za innego rodzaju usługi – chociażby serwisowanie i koszty eksploatacyjne pokrywa właściciel pojazdu, czyli sama wypożyczalnia. Klient nie musi martwić się również o ubezpieczenia i awarie. W razie potrzeby wypożyczalnie dostarczają zazwyczaj samochody zastępcze.

Jeszcze do niedawna wielu przedsiębiorców bardziej skłaniało się ku leasingom, ponieważ to rozwiązanie dawało możliwość wykupu pojazdu. Obecnie jednak coraz więcej wypożyczalni również daje możliwość zakupu wynajmowanego samochodu na bardzo preferencyjnych warunkach. Przykładem jest chociażby wypożyczalnia z Warszawy – Autolease. Warto przy tym zaznaczyć, że w odróżnieniu od leasingu, klienci wypożyczalni nie muszą dokonywać wstępnej wpłaty w wysokości ok. 20% wartości pojazdu.

Długoterminowy wynajem samochodów – dla dużych i małych firm

Jeszcze do niedawna długoterminowy wynajem samochodów osobowych i dostawczych kojarzony był przede wszystkim z usługą przeznaczoną dla dużych firm. Warto jednak wspomnieć, że na zachodzie z takiego rozwiązania korzystają również małe przedsiębiorstwa. Branża wynajmu na polskim rynku rozwija się bardzo dynamicznie, więc wypożyczalnie oferują klientom coraz bardziej atrakcyjne warunki. Z tego względu obecnie średnie stawki wynajmu okazują się korzystne nie tylko dla dużych firm, ale również tych małych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.