Zabiegi wykonywane przez dentystę chirurga

zabieg chirurgiczny

Wśród różnych specjalizacji w dziedzinie stomatologii jedną z bardzo wymagających a jednocześnie niedocenianych przez pacjentów są chirurdzy. W ramach zabiegów jakie wykonują dentyści-chirurdzy często ratowana i naprawiana jest nie tylko estetyka uzębienia ale i zdrowie pacjentów. Chirurdzy podejmują się również zadań związanych z usuwaniem szczególnie doskwierających bólem zębów mądrości, usuwaniem korzeni zębów z dziąseł po uszkodzeniu korony.

Zabiegi przeprowadzane przez chirurgów dentystów nie kojarzą się już z bólem i słabym znieczuleniem. Dzięki nowoczesnym, dokładnym a jednocześnie silnym lekom znieczulającym stosowanym przy operacjach na zębach i szczęce przeprowadzanie zabiegów jest równie bezbolesne jak w przypadki standardowych zabiegów dentystycznych.

Do miejscowego znieczulenia szczęki przed operacjom używane są środki o działaniu miejscowym: lidokaina oraz artykaina. Dodatkowe zastosowanie środka obkurczającego naczynia krwionośne przedłuża działanie środka znieczulającego podczas zabiegów chirurgicznych, przez co ich działanie może trwać nawet powyżej 1,5 godziny.

Lidokaina jest środkiem wykorzystywanym również przy przeciwdziałaniu zaburzeń rytmu serca, dlatego osoby posiadające problemy kardiologiczne powinny poinformować o tym chirurga przed podaniem znieczulenia

Chirurgia stomatologiczna – najczęstsze zabiegi

Wśród zabiegów którymi chirurdzy stomatologowie zajmują się najczęściej znajdują się zabiegi usuwania pozostałości po korzeniu zęba. Przez skruszenie czy odpadnięcie korony zębowej resztki korzenia, które pozostały w dziąśle nie mogą zostać usunięte – ich umiejscowienie sprawia, że stomatolodzy muszą odesłać pacjenta z taką przypadłością na chirurgiczne wyrywanie korzeni. Inne zabiegi jakie przeprowadza chirurg dentysta to przygotowania szczęki pod zabiegi implantologiczne – wszczepienie tytanowych mocować implantów.

Interwencja chirurgów jest również konieczna przy niektórych typach zakażenia, czy resorpcji zewnętrznej (utrata twardych tkanek zęba w części korzeniowej, prowadzi do stanów zapalnych tkanek około-wierzchołkowych. Zdarza się, że proces pojawia się poprzez nieprawidłowo przeprowadzony zabieg wybielania zębów).

Wyrywanie zębów mądrości

Zabiegi wyrywania ostatnich zębów w linii szczęki (tzw. zębów mądrości) wykonywane przez specjalistów z zakresu chirurgii dentystycznej związane jest z trudno dostępnym miejscem wzrostu tych zębów. Dodatkowy problem sprawia wielkość tych zębów i korzeni – to właśnie zatrzymanie zęba w szczęce pacjenta kwalifikuje go do usunięcia przez chirurga szczękowo-twarzowego. W zależności od indywidualnego przypadku zabieg przeprowadzany jest przez nacięcie dziąsła, usunięcie zęba z korzeniem oraz nałożenia odpowiedniego opatrunku na zaszytą po zabiegu ranę.

Źródło : naTemat

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.