Zawód adwokat – dwie zalety

Jak każdy zawód, również zawód adwokata ma wady i zalety. Ten krótki tekst będzie opowiadał tylko o dwóch zaletach. Oczywiście każdy adwokat wymieniłby prawdopodobnie inny zestaw zalet.

Pierwszą wielką zaletą zawodu adwokata jest szeroko pojęta wolność. Adwokat bowiem nie podlega żadnemu rodzajowi zwierzchnictwa. Jako, że zawodu adwokata nie można wykonywać będąc zatrudnionym na umowę o pracę, to i wykluczone jest posiadanie szefa. Adwokat jest sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Sam wybiera dziedzinę prawa jaką lubi i chce się zajmować. Sam decyduje czy prowadzić sprawy sądowe, czy też skupić się na pisaniu opinii prawnych, lub umów. Adwokat jest również niezależny w prowadzeniu spraw i sam za nie odpowiada. Nikt nie może mu dyktować, jakie wnioski w sądzie ma składać, czy też jaką koncepcję przyjąć.

Drugą ważną zaletą pracy adwokata jest możliwość poznania prawdziwej historii ludzkiego życia, niekoloryzowanej, niepodrasowanej, tylko tej prawdziwej i rzeczywistej, często wesołej, a nie rzadko też smutnej i bolesnej. Czasem klienci opowiadają nawet historie całych pokoleń rodziny. W wielu przypadkach te historie są fascynujące i inspirują do niebanalnych przemyśleń. Jest to ogromna wartość w dzisiejszym świecie, gdzie przepływ informacji jest błyskawiczny i w ogromnym tempie informacje te się zmieniają, a nikt nie ma czasu na chwilę się zatrzymać i głębiej zastanowić nad wartościami.

Oczywiście to jest tylko jedna z subiektywnych opinii. Dla innych wykonujących ten zawód może akurat te dwie zalety mają mniejsze znaczenie, albo nie mają żadnego. Jednak w tych zwariowanych czasach komputerów, tabletów, komórek i pędzącego internetu akurat te dwie zalety dają możliwość refleksji nad tym, co właściwie dla człowieka jest ważne.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Adwokat z Jasła napisał(a):

    Adwokat jest w swojej istocie wolnym zawodem. Tak samo jak notariusz czy radca prawny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.