Jak zmieniły się meble kuchenne?


Kuchnia, podobnie jak inne pomieszczenia naszego domu, bardzo się zmieniła. Szczególnie zauważają to osoby nieco starsze datą, które wychowywały się jeszcze w czasach prl-u. Kuchnia wówczas była pomieszczeniem, gdzie się jadło i przygotowywało obiad. Obecnie kuchnia to nie tylko miejsce spożywania pokarmów, ale również miejsce przyjmowania gości. Co nowego w kuchni?

Kuchnia 30 lat temu

Ogromną różnicę widać, gdy spojrzymy na kuchnię 30 lat temu. Widzimy meble, stół, krzesła czy taborety oraz sprzęt agd. Kuchnia była miejscem, gdzie to wszystko powinno być i po prostu tam było. Na blacie za to przewalały się garnki, butelki, chlebak, sztućce, w niektórych przypadkach suszarka do naczyń. W kuchni było dosłownie wszystko co potrzebne, ale nie koniecznie pod ręką i nie koniecznie poustawiane i poukładane w sposób przemyślany. Również wygląd i estetyka mebli nie powalała, a przeważnie nie wzbudzała większego entuzjazmu.

Kuchnie dzisiaj

Obecnie trudno sobie wyobrazić, aby kuchnia wyglądała podobnie i miała spełniać podobne funkcje. Ktoś mądry zauważył kiedyś, że kuchnia ma być nie tylko przechowalnią jedzenia i miejscem jego przygotowywania. Ma być przede wszystkim funkcjonalną przechowalnią jedzenia i wygodnym miejscem jego przygotowywania. Prawda, że jest to wielka różnica? Kolosalna, ponieważ przygotowywanie posiłku jest zajęciem mocno angażującym nasze zmysły i uwagę, żaden bałagan czy brak składnika na czas nie może nas rozpraszać, deprymować i irytować. Dobrze rozplanowana kuchnia, z przemyślanym układem szafek i szuflad z łatwością pomieści wszystko i poukłada tak, że nie będzie problemu ze znalezieniem danego produktu.

Kuchnia to też miejsce spotkań nie tylko rodzinnych

Wspomnieliśmy, że kuchnie kiedyś były miejscem przechowania i przygotowania jedzenia. Obecnie dodaliśmy przymiotnik „funkcjonalna”, ale to nie wszystko. Oczywiście kuchnia od zawsze była miejscem spotkań rodzinnych  – przy śniadaniu, obiedzie oraz kolacji. Jednak wyglądem mebli nie będziemy chwalić się przed dziećmi, ale przed kuzynami oraz sąsiadami. Pytanie zatem gdzie najczęściej przyjmujemy gości? Jeśli goście zaskoczyli nas nagle, to na pewno będzie to nasza kuchnia. Dlatego też meble kuchenne na wstępie powinny urzekać elegancją, nowoczesnością i stylem – jak wiadomo pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Meble kuchenne – parę słów na zakończenie

Jak widać znaczenie kuchni w życiu najbliższej rodziny zmieniło się na plus. Przede wszystkim meble kuchenne powinny być funkcjonalne i wygodne w obsłudze, pomagać, a nie przeszkdzać w przygotowaniu posiłku, a także pomóc w umiejętnym „schowaniu” sprzętu agd. Dodatkową zmianą jest atrakcyjność mebli, dzięki temu nasi goście będą się czuli lepiej z tym, że przyjmowani są w kuchni, ba nie zauważą różnicy, gdyż poczują się tak wyjątkowo, a ich uwaga skupi się na naszych meblach. Bo kto nie chciałby mieć ładnych mebli w kuchni?

Piękne kuchnie tylko z firmą Smok. Tworzymy najładniejsze meble kuchenne, działamy w Lublinie i okolicach!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.