Czym się kierować przy zakupie nowej lampy?

Odpowiednie oświetlenie jest dla naszego wzroku niezwykle istotne, o czym powinniśmy zawsze pamiętać, kiedy planujemy kupno nowej lampy, żyrandola czy kinkietu.

Większość osób bierze pod uwagę głównie wygląd opraw oświetleniowych, zupełnie nie zwracając uwagi na ich późniejsze przeznaczenie. Lampy różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i wieloma innymi cechami. Nawet najpiękniejszy i najbardziej luksusowy egzemplarz może w naszym domu stać się przyczyną rozdrażnienia, bólu głowy i braku właściwej koncentracji.

Każdy producent lamp stara się, by jego produkty spełniały nasze oczekiwania. W swojej ofercie zamieszcza zarówno lampy o klasycznym, jak i nowoczesnym wyglądzie. Stosuje też rozmaite materiały do produkcji oświetlenia, by było ono jak najbardziej funkcjonalne i poprawiało komfort naszego życia. Niestety, nie wszystkie rozwiązania można zastosować w miejscach, gdzie potrzebujemy dużej ilości światła do pracy czy dyskretnego oświetlenia do oglądania telewizji. O przydatności do określonego celu świadczą zazwyczaj abażury, które nie tylko nadają lampom odpowiedni wygląd, ale też predysponują je do konkretnych funkcji.

Wiadomo, że delikatny, papierowy klosz, których jest obecnie dość dużo na rynku, nie będzie się nadawał do użycia wraz z żarówką o dużej mocy. Tak samo wygląda sytuacja z abażurami wykonanymi z plastiku. Silnie grzejąca żarówka może spowodować zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przeważnie producent lamp na abażurach tego typu umieszcza informację, jakiej mocy żarówki można wraz z nimi stosować. Lepiej nie przekraczać wartości granicznych, a wszelkie dane weryfikować już w trakcie wybierania lampy w sklepie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.