Elewacja wokoło domu

Elewacje z cegły charakteryzują się wspaniałą estetyką i ponadczasowym klimatem. Cegła jest budulcem, który nadaje konstrukcji wymiar solidności i trwałości.

Zależnie od upodobanego wizerunku z zewnątrz elewacje z cegły, zarówno z klinkierowych jak i licowych świetnie komponują się ze spokojnym, pełnym nostalgii i harmonii krajobrazem wiejskim a z drugiej strony spełniają się w dynamicznym klimacie dużego miasta. Bardzo ważny podkreślenia jest fakt, że cegła zapewnia długowieczność budowli.

Zanim jednak podjęta zostanie decyzja odnośnie danego rodzaju cegły i elewacji, warto zapoznać się z ich parametrami i charakterystyką. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, aby wybrana cegła była materiałem mrozoodpornym, dzięki czemu nie będzie konieczności aby ją otynkowywać. Istotne w wyborze jest również uświadomienie sobie, że dane tynki maszynowe będą miały wpływ na budowę ścian i fundamentów, warto więc do podjęcia decyzji podejść w sposób kompleksowy. Aby przez długi czas elewacja spełniała swoje zadanie a przy tym wyglądała estetycznie, należy zwrócić uwagę na szczegóły jej wykonania. Obecnie najczęściej wybieranym budulcem jeśli chodzi o elewacje (Kraków zob. LITBUD) z cegły są cegły klinkierowe i licowe.

Przede wszystkim dlatego, że wizualnie dla ludzkiego oka jest bardzo stylowa a przy tym niezwykle wytrzymała. Kolejnym powodem, dla którego dziś szczególnie cenione są elewacje z cegieł klinkierowych jest to, że świetnie łączy się z innymi materiałami. Klinkier jest świetnie wykorzystywany w miejscach szczególnie narażonych na działanie rozmaitych bodźców zewnętrznych. Przykładowo zdecydowanie się na klinkierowy cokół jest gwarantem ochrony całej ściany przed odbijającym się od podłoża deszczem lub wodą z przylegającego śniegu. Z kolei ceglane narożniki stanowią świetną formę ochrony przed uszkodzeniami. Jak więc widać zastosowanie elewacji z cegły (szczególnie klinkierowej) daje uniwersalne, wielowymiarowe skutki.

Zestawienie klinkieru z innymi materiałami może przynieść niesamowity efekt. Warto łączyć płytki i cegły, kontrastując przy tym zastosowaną kolorystykę. Niektóre fragmenty elewacji można obudować drewnem lub otynkować. Takie połączenie sprawa, że konstrukcja jest bardziej gustowna i wyrafinowana. Zastosowanie zaś klinkierowych obramowań wokół okien i drzwi a także schodkowego ułożenia płytek na elewacji daje efekt większego dynamizmu. Do białego tynku szczególnie pasować będzie klinkier w kolorze dachówki, przez co całość będzie bardziej spójna i harmonijna. Dziś coraz więcej projektów powstaje w oparciu o połączenie cegły klinkierowej z kamieniem, z uwagi na fakt aprobaty i utożsamiania się z rynkowym trendem ekologicznym, oraz nawiązania do zieleni i środowiska naturalnego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.