Malarstwo nowoczesne – na ulicy, nie w galerii

Malarstwo nowoczesne - przykład

Prawdopodobnie większości z nas zdarzyło się chociaż raz w życiu być w galerii sztuki lub muzeum i oglądać obrazy. Mogły one powstać w różnych okresach i odzwierciedlać różne nurty. Można natknąć się na wystawę malarstwa impresjonistycznego, historycznego czy prezentująca dzieła jednego malarza. Jednak szanse na to, że można będzie zobaczyć wystawę obrazów nowoczesnych, są niewielkie. Dlaczego?

Prezentacja nowoczesnych obrazów

Malarstwo nowoczesne nie lubi bowiem zamknięcia w czterech ścianach i chętnie z nich ucieka. Za pomocą pędzla współcześni artyści zapraszają nas do dialogu i wychodzą do nas – na ulice i inne miejsca publiczne. To zerwanie z klasycznym pojmowaniem sztuki, której miejsce jest właśnie w galerii, ewentualnie na poczesnym miejscu w domu. Malarstwo nowoczesne w jakiś sposób odbiera sztuce decorum.

Jakie mają być współczesne obrazy?

Nie znaczy to jednak, że współczesne dzieła odżegnują się od sztuki, wręcz przeciwnie. Obrazy nowoczesne nie są mniej warte niż te spod pędzla Matejki czy Picassa. Po prostu wraz ze zmianą świata zmieniło się pojmowanie i rola sztuki. Dawniej obrazy podziwiano, dziś mają nami wstrząsnąć. Niekoniecznie dosłownie, ale tak, byśmy zaczęli słuchać wewnętrznego ja i skupili się na przeżyciach duchowych.

Stosowane techniki

Jak to osiągnąć? Współczesny artysta osiąga taki efekt dzięki zastosowaniu różnorodnych technik i środków malarskich. Zdecydowanie nie można powiedzieć, że obecnie dominuje np. akwarela lub malarstwo olejne. Nie. To, jaka technika zostanie zastosowana, nie ma większego znaczenia. Ważne jest to, co dzięki niej można osiągnąć.

Malarstwo nowoczesne a przeżycia artysty

Współcześnie powstające obrazy oddają także niepokoje twórców, którym nie podobają się niektóre elementy naszej rzeczywistości. Wyrazem tego są mocno zarysowane kreski, żywe, intensywne barwy, kolorowe plamy, ostre, łamiące się linie. Nie tylko pokazują one stan duszy artysty, ale zmuszają nas do wyjścia ze strefy komfortu i zmierzenia się z tym, jak wygląda świat.

Obrazy nowoczesne do domu

Czy wobec tego tak intensywne w odbiorze dzieła nadają się do powieszenia w salonie? Jak najbardziej tak, o ile wnętrze będzie stanowiło odpowiednio tło. Salon powinien być urządzony w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, industrialnym, a na ścianie powinno znaleźć się dużo miejsca na jak najlepsze wyeksponowanie obrazu. Dzieło na pewno wywrze ogromne wrażenie na każdym odwiedzającym.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.