Różne metody spawania

Chcesz zająć się spawaniem, ale nie jesteś pewien, czy dasz sobie radę zapamiętać wszystkie niezbędne informacje A może potrzebujesz zespawać jakąś konstrukcję i nie wiesz jaka metoda będzie najbardziej odpowiednia? W prezentowanym tekście będziesz mógł zaznajomić się z podstawowymi informacjami odnoszącymi się do różnych metod spawania.

Spawanie metodą MMA
Jest to spawanie łukowe, które wykorzystuje elektrodę otuloną. Spawanie MMA jest najstarszą i zarazem najbardziej wszechstronną metodą wykorzystywaną w spawalnictwie. Elektroda otulona stworzona jest z metalowego rdzenia, jednocześnie pokryty jest sprasowaną otuliną. Tym, co wyróżnia tą metodę, jest skracająca się elektroda. W związku z tym, w metodzie tej tak ważne jest przygotowanie spawacza. Musi on przez cały czas przesuwać elektrodę w stronę spawanego elementu, aby zachować stałą odległość pomiędzy elektrodą i jeziorkiem spawalniczym.

Spawanie metodą TIG
W metodzie tej, aby wytworzyć łuk elektryczny, konieczna jest elektroda wolframowa w osłonie gazu obojętnego. W czasie spawania, między elektrodą nietopliwą oraz materiałem spawanym tworzy się łuk spawalniczy. Metoda TIG nie potrzebuje stosowania dodatkowego materiału, ponieważ jego rolę pełni przetopiony rowek spawalniczy. Jeżeli jednak spawacz z tego tworzywa korzysta, do jeziorka wprowadzany jest ręcznie. To właśnie różni spawanie TIG od spawania MIG, w której stosuje się określony uchwyt spawalniczy. W trakcie spawania TIG wytwarzany jest gaz ochronny, jest on chemicznie obojętny. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się argon lub hel. Chroni on spoinę i elektrodę przed utlenianiem się, jednocześnie nie ma on żadnego wpływu na proces metalurgiczny.

Spawanie MIG/MAG
Spawanie metodą MIG oraz MAG stosuje łuk elektryczny, który powstaje między spawanym materiałem i elektrodą topliwą. W tym procesie elektrodę tą stanowi drut, który podawany jest w sposób ciągły. Aby zapobiec zanieczyszczeniu i zbyt szybkiemu utwardzeniu się metalu w łuku oraz jeziorku ciekłego metalu, chronione są one za pomocą strumienia gazu osłonowego. W przypadku stosowania metody MAG praktykuje się gaz chemicznie aktywny (dwutlenek węgla). Tymczasem spawanie MIG wykorzystuje gaz chemicznie obojętny (argon, hel).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *