Sposoby na ergonomiczne stanowisko pracy

Ergonomia w biurzeErgonomiczne stanowiska pracy nadal dla wielu pracodawców stanowią nieznany temat. Najnowsze badania specjalistów dowodzą jednak pozytywny wpływ odpowiednio przygotowanego miejsca pracy na zdrowie pracownika skutkujące zwiększeniem wydajności jego działań zawodowych. Ergonomia stanowi optymalizację pracy, a więc takie przygotowanie miejsca, które dostosowane jest do psychofizycznych zdolności pracownika.

Pracą, która wymaga zachowania przez wiele godzin tej samej pozycji w uciążliwych warunków przed monitorem komputera jest praca biurowa i umysłowa. Średni dzienny czas pracy wynosi 8 godzin z krótkimi przerwami. Można więc podejrzewać, że pracownik większość czasu spędza w warunkach, rutynowych, monotonnych obowiązków, które powodują znużenie i zmęczenia zmniejszając tym samym efektowność pracy. Nadmiernym obciążeniem dla kręgosłupa jest długotrwała pozycja siedząca, w związku z tym, aby odciążyć kręgosłup należy wybierać odpowiednie meble i urządzenia, które dopasowują się do fizjologii naszego organizmu.

Dobrze zaplanowane miejsce pracy wymaga odpowiedniego rozmieszczenia sprzętów. Kluczowym wyborem jest dobór biurka, przy którym pracownik spędza większość godzin swojej pracy. Jego wybór powinien być podyktowany indywidualnymi predyspozycjami każdego pracownika. Podstawowym elementem jest wysokość mebla, aby zachować pełen komfort pracy, biurko powinno być regulowane lub wyposażone w odpowiednie podnóżki. Jego wysokość powinna być dopasowana w taki sposób, aby móc postawić stopy płasko na podłożu, natomiast głębokość, aby nadgarstki swobodnie spoczywały na blacie.

Wybór ergonomicznego krzesła na stanowisku pracy to także nie wybór przypadkowy. Powinno ono być obrotowe i mieć możliwość regulacji wysokości siedziska. Oparcie krzesła powinno być ukształtowane zgodnie z naturalna pozycja kręgosłupa i mieć regulacją kąta nachylenia, odpowiednią funkcjonalność zapewniają także regulowane podłokietniki. Niedopuszczalne są jakiekolwiek luzy w konstrukcji mebla.

Fotel biurowyErgonomia w miejscu pracy to także odpowiednie oświetlenie. Prawidłowo dobrane powinno składać się z 3 rodzajów. Pierwsze to naturalne światło słoneczne, drugie to światło ogólne o białej barwie, 3 to żółte światło miejscowe, regulowane przez pracownika, w taki sposób, aby nie raziło go w oczy.

Praca biurowa to często praca z komputerem. Długotrwałe przebywanie przed nieodpowiednio dobranym sprzętem może powodować liczne problemy ze wzrokiem. Aby je wyeliminować należy zadbać o dostosowanie ekranu, którego monitor ma właściwości ciekłokrystaliczne czyli takie, które nie emitują szkodliwego promieniowania. Istotne jest także, aby płaszczyzna ekranu pozostawała w pozycji prostopadłej do twarzy pracownik, bowiem odpowiednie nachylenie eliminuje odblaski.

Nadmierne obciążenie ręki czy nadgarstka może być przyczyną wielu bólowych dolegliwości. Chcąc poprawić jakość pracy powinno się dobierać sprzęty z możliwością regulacji kąta, gdzie ruch ręki pozostaje jak najbardziej naturalny. Odpowiednia do tego typu prac jest klawiatura dzielona, która nie obciąża nadmiernie nadgarstka. Zarówno klawiatura jak i mysz powinny znajdować się na specjalnie wysuwanej półce znajdującej się pod blatem biurka.

Ergonomia na stanowisku pracy powinna być przestrzegana w każdej firmie, bowiem odpowiedni komfort pracy pracownika przekłada się na jakość wykonywanych przez niego obowiązków. Istnieje także szereg regulacji, których pracodawca powinien przestrzegać tworząc odpowiednie miejsce pracy dla swoich pracowników z zachowaniem wszystkich zasad ergonomii.

Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie sprzętu biurowego. Telefon, drukarka czy niszczarka dokumentów powinny zawsze być pod ręką, a jednocześnie nie powinny przeszkadzać w pracy i poruszaniu się po biurze. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu biurowego to równie ważna sprawa. Czym kierować się przy wyborze niszczarki można przeczytać na stronie www.niszczarkibiurowe.com.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.