Warto badać słuch!

Jednym ze zmysłów, w który wyposażony jest każdy zdrowy człowiek, jest słuch. Warto czasami zadbać o nasze uszy i co jakiś czas robić sobie badanie słuchu. Często wcześnie wykryte wady można dużo łatwiej zneutralizować. Dzięki temu, szansa na to, że będziemy się cieszyć dobrym słuchem na całe lata jest dużo większa.

Badanie słuchu w dużym skrócie polega na ocenie reakcji naszego organizmu na różnego rodzaju bodźce dźwiękowe. Badania słuchu możemy podzielić na badania obiektywne oraz badania subiektywne. Jak nietrudno się domyślić, w tych drugich bardzo ważna jest współpraca osoby badanej oraz lekarza, który bada słuch. Trzeba pamiętać, że lekarz jest sobą, która chce nam pomóc, dlatego nie można przed nim nic ukrywać.

Jednymi z pierwszych objawów problemów ze słuchem mogą być: niedosłyszenie, słyszenie szumu w uszach, zaburzenia równowagi oraz zawrotu głowy. Każda z tych dolegliwości, może świadczyć właśnie o tym, że z naszymi uszami dzieje się coś niedobrego. Warto wtedy jak najszybciej udać się do najbliższego lekarza, który będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie badanie i powiedzieć co nam dolega. Już samo zajrzenie do ucha poprzez specjalny wziernik i kilka testów, może pomóc w postawieniu diagnozy.

Wróćmy jeszcze do sposobów badania słuchu. Warto wymienić kilka przykładowych badań, które zaliczane są do badań obiektywnych. Są to: audiometria impedancyjna, otoemisja akustyczna, badanie potencjałów słuchowych wywołanych. Są to metody, do których stosuje się specjalistyczny sprzęt medyczny, który potrafi określić stan zdrowia osoby badanej.

W przeciwieństwie do nich do niektórych badań subiektywnych niepotrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Do jednego ze sposobów przeprowadzenia badania subiektywnego możemy zaliczyć np. ocenę słuchu przy pomocy rozpoznawania mowy lub szeptu. Czasami do tego celu wykorzystuje się również proste stroiki, które wydają z siebie określony rodzaj dźwięku.

Jeżeli podejrzewasz, że sam możesz mieć problemy ze swoim słuchem, nie warto zwlekać. Już dziś zapisz się na wizytę do najbliższego laryngologa. Zdrowie jest bez wątpienia tym, czego nigdy nie powinniśmy lekceważyć.

Czytaj więcej na: wzierniki uszne

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *