Zaginarka do blachy – kilka słów o tej maszynie

zaginarka do blachy

Ułatwiają życie wielu blacharzom, ślusarzom i dekarzom, a to nie wszystkie zawody, w jakich są używane. Znajdziemy je również w innego rodzaju zakładach przemysłowych oraz miejscach, gdzie pracuje się z obróbką blachy. Jeżeli w jakimś zakładzie blacha jest jednym z głównych materiałów, jaki się tam produkuje lub przetwarza, prawdopodobnie znajdziemy ich tam nawet kilka, mowa oczywiście o zaginarkach do blachy.

Zaginarki możemy podzielić na kilka rodzajów. Do najpopularniejszych należą zaginarki: ręczne, hydrauliczne i elektryczne.

Zaginarki ręczne

– służą do wyginania i cięcia blachy. Są to stosunkowo proste maszyny, a ich główną zaletą jest to, że obrabiana blacha nie traci swoich właściwości. Wykonane są ze stali i pokryte są farbą proszkową, która zabezpiecza je przed działaniem różnych czynników zewnętrznych. W nowoczesnych modelach tego typu zginarek możemy korzystać, z różnych systemów do korygowania błędów, głównie poprzez odpowiednią regulację i napinacze. Maszyny tego typu nie zajmują również zbyt dużo miejsca, przez co można je w stosunkowo łatwy sposób transportować. Nadają się również do warsztatów mobilnych. Standardowa budowa tego typu zaginarki to trzy belki: główna, dociskowa i zaginająca. Belka główna jest elementem do której, umocowane są dwie pozostałe belki. Jak to bywa w konstrukcjach tego typu całość, umocowana jest na specjalnej platformie z czterema nóżkami, które często wyposażone są również w małe kółka pozwalające łatwo przesuwać maszynę w dogodne dla nas miejsce. Tego typu maszyny zazwyczaj stosowane są w niedużych zakładach.

Zaginarki hydrauliczne

– używa się ich do produkcji kształtowników giętych, wytwarzanych z blachy i taśmy. Tego typu maszyny składają się zazwyczaj z pompy łopatkowej zasilanej hydraulicznie oraz silnika elektrycznego, który odpowiada za zasilanie urządzenia. Są to urządzenia w pełni zautomatyzowane. Niektóre z nich pozwalają na wyginanie blachy w dwóch kierunkach. Do ich sterowania używa się zazwyczaj łatwego w użyciu przycisku nożnego. Na zaginarkach hydraulicznych, montowane są też bardzo duże przyciski bezpieczeństwa, które w razie potrzeby szybko zatrzymują ich działanie. Oprócz tego przycisk tego typu znajduje się również, na pulpicie, na którym dokonuje się wszelkich ustawień i regulacji maszyny.

Zaginarki elektryczne

– pozwalają na gięcie blachy z takich materiałów jak, stal, aluminium i miedź oraz niektóre rodzaje płyt z tworzyw sztucznych (po ich wcześniejszym podgrzaniu). Są to nowoczesne maszyny, które łączą w sobie wiele zalet wymienionych wcześniej urządzeń. Wyposażone są w duże panele LCD, na których możemy dokonywać wszelkich zmian parametrów oraz ustawień. Ze względu na swoją konstrukcję, pozwalają wyginać wspomniane wcześniej materiały na niemal dowolny kształt. Są to maszyny bardzo specjalistyczne, wykorzystywane w bardzo dużych zakładach pracy i wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest precyzja.

Czytaj więcej na: zaginarka do blachy

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *