Jak dbać o meble ogrodowe z drewna?

Drewniane meble ogrodowe

Zestawy mebli ogrodowych z drewna to klasyka, która nigdy nie przeminie. Chociaż na rynku dostępne są też meble z plastiku, technorattanu i inne, żadne tak efektownie nie wkomponowują się w roślinność jak te wykonane z drewna. Aby zachowały swoją urodę, należy je odpowiednio konserwować. Drewniane meble ogrodowe wymagają starannej pielęgnacji, ale jeśli o taką się postaramy, będą służyły przez długie lata.

Drewniane meble ogrodowe – materiał

Do wyboru mamy meble wykonane z drewna rodzimych gatunków oraz drewna egzotycznego. Do tych pierwszych zaliczają się na przykład sosna, dąb, akacja i jesion, a w drugiej grupie znajduje się teak, eukaliptus czy bangkirai. Krajowe drewno jest tańsze, ale mniej wytrzymałe. Natomiast gatunki egzotyczne dzięki olejkom eterycznym i kwasowi krzemowemu bardzo dobrze znoszą oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Największym wrogiem drewnianych mebli ogrodowych jest wilgoć. Dlatego należy je odpowiednio przed nią zabezpieczyć, zwłaszcza wtedy, gdy mają stać na nieosłoniętej przestrzeni. Świeżo zakupione meble trzeba poddać zabiegowi impregnacji za pomocą odpowiedniego preparatu. Niekiedy impregnowanie wykonuje producent mebli. Impregnację trzeba powtórzyć na początku każdego sezonu. Dodatkową warstwę zabezpieczającą powinien stanowić lakier, który dodatkowo będzie chronił meble przed zabrudzeniem i uszkodzeniem mechanicznym. Najlepiej wybrać taki lakier, który przeciwdziała promieniowaniu UV. Do mebli egzotycznych stosuje się odpowiednie oleje i woski, które podkreślają ich kolor i rysunek słoi. Metalowe elementy łączące powinny być natomiast zabezpieczone przed korozją.

Czyszczenie mebli drewnianych

W trakcie sezonu drewniane meble ogrodowe muszą być regularnie czyszczone, najlepiej za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki. W razie silnego zabrudzenia można użyć łagodnego preparatu, najlepiej wybrać taki przeznaczony właśnie do pielęgnacji mebli. Można tez posiłkować się myjką ciśnieniową.

A po sezonie…

Zestawy mebli ogrodowych pod żadnym pozorem nie mogą być przechowywane na zewnątrz podczas zimy i wiosny. Bezwzględnie należy je umieścić w suchym, przewiewnym miejscu o odpowiedniej wilgotności. Tak zbyt duża jak i zbyt mała wilgotność powoduje powstawanie napięć między elementami mebli, wskutek czego mogą one nabrzmiewać lub pękać.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.