Jak działa kantor internetowy?

Kantory internetowe pojawiły się w Polsce tak niedawno, że w ustawodawstwie naszego kraju wciąż jeszcze nie ma ich oficjalnej definicji. Dlatego właśnie właściciele i eksperci powołują się na zapisy dotyczące kantorów stacjonarnych, rozumianych jako działalność gospodarcza  wymagająca zezwolenia Narodowego Banku Polskiego, polegająca na kupnie i sprzedaży różnych walut. Kantor podlega zatem nadzorowi NBP oraz Ministerstwa Finansów, a jego właściciele i pracownicy nie mogą być karani. Muszą również ukończyć specjalny kurs lub posiadać co najmniej roczne doświadczenie w dziale walutowym banku

Kantor online a kantor tradycyjny

Tak naprawdę jedyna różnicą między kantorem internetowym a tradycyjnym jest to, że działa w sieci. Źródłem dochodów w obu przypadkach jest spread, czyli różnica pomiędzy cenami walut. Miejsce,  a raczej sfera funkcjonowania w tym przypadku przekłada się wprost na mniejsze koszty, co zostało wyjaśnione na stronie strefawalut.pl:

  • kantory internetowe nie muszą ponosić kosztów fizycznego przechowywania gotówki
  • infrastruktura informatyczna kosztuje mniej niż wynajem i wyposażenie stacjonarnych placówek
  • korzystanie z wirtualnych kont bankowych stwarza możliwość tańszego i nienormowanego zakupu waluty
  • dzięki ciągłej aktualizacji kursów walut względem rynku FOREX kantory internetowe posiadają lepsze zabezpieczenie kursowe

Proces internetowej wymiany walut

Aby dokonać wymiany waluty przez internet wystarczy wybrać jeden spośród istniejących kantorów online i zarejestrować się w nim, podając wszystkie niezbędne dane (takie jak numery rachunków czy dane adresowe). Nie ma konieczności podpisywania żadnej umowy, wystarczy akceptacja regulaminu. Następnie przelewamy pieniądze z zewnętrznego rachunku na konto w serwisie i wybieramy, na jaką walutę chcemy je wymienić. Każda transakcja ma ściśle określony czas, w którym należy dokonać przelewu po określonym kursie. Ograniczenie to wynika z faktu, że kursy aktualizowane są na bieżąco.

Powszechnie stosowaną praktyką jest bezpłatna rejestracja, brak prowizji i opłat za dokonywane transakcje. Kantor internetowy zarabia zazwyczaj jedynie na marży wliczonej w kurs.

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. garson napisał(a):

    też polecam tą stronę strefawalut

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.