Jakie usługi oferuje firma transportowa?

Minęły czasy, w których firmy zajmujące się transportem kojarzone były jedynie z wynajmowaniem autokarów na szkolne wycieczki i ciężarówek do przeprowadzek. Dziś transport stanowi jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, a przedsiębiorstwa z tej branży oceniane są jako dochodowe i dające pewne zatrudnienie. Wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowców z doświadczeniem zawodowym, a także na specjalistów z zakresu logistyki i spedycji, rozwija się zatem zaplecze edukacyjne dla zawodów związanych z szeroko pojmowanym transportem, a na rynku wciąż pojawiają się nowe firmy transportowe. Z jakich usług możemy skorzystać decydując się na współpracę z tego typu firmą? Komu firma transportowa może ułatwić życie i jak to się dzieje, że w tej branży pracy nie brakuje?

Współczesna firma transportowa to w rzeczywistości duże przedsiębiorstwo logistyczno-spedycyjne. Takie firmy nie zajmują się tylko samym przewożeniem towarów z punktu A do punktu B, ale są odpowiedzialne za szereg formalności i czynności, związanych z usługami transportowymi. Firma transportowa zajmuje się obmyśleniem optymalnej trasy przewozu towarów i dopasowaniem drogi i środka transportu do potrzeb klienta, następnie gromadzi wymaganą dokumentację, podejmuje współpracę z poszczególnymi podwykonawcami, negocjuje stawki, wypełnia formalności celne (w przypadku transportu międzynarodowego), często też oferuje usługi z zakresu magazynowania i dystrybucji. Klient, który korzysta z takiej profesjonalnej firmy transportowej ma za zadanie właściwie jedynie przygotować  towar do transportu i podać  namiary na odbiorcę.

Kto korzysta z usług oferowanych przez dużą firmę transportową, świadczącą kompleksową obsługę? Zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Te pierwsze mogą skorzystać ze stałej współpracy polegającej np. na przewożeniu towarów z magazynów do sklepów, czy na sprowadzaniu towarów importowanych z Chin, Anglii, bądź Niemiec. Mogą liczyć na pomoc zarówno w kwestii transportu drogowego, jak też podczas przesyłania towarów drogą morską lub lotniczą. Pamiętajmy, że transport to nie tylko przewożenie towarów, takich jak artykuły spożywcze, czy chemia gospodarcza. Profesjonalna firma transportowa posiada pojazdy przystosowane do przewozu materiałów niebezpiecznych, mebli, ciężkich maszyn i innych towarów ponadgabarytowych.

Klienci indywidualni najczęściej zlecają firmie transportowej jednorazową usługę, np. przy przeprowadzce, albo podczas konieczności dostarczenia tzw. drobnicy, czyli jednej niewielkiej przesyłki.  W tym ostatnim przypadku niezwykle korzystnym rozwiązaniem jest transport konsolidacyjny, polegający na połączeniu kilku zleceń w jedno. Gdy dostarczenie przesyłek od wielu klientów odbywa się na jednej trasie, ogólny koszt transportu dzielony jest pomiędzy poszczególnych klientów, dzięki temu przewóz przedmiotów jest bardzo korzystny cenowo.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.