Miasto Szydłowiec

Szydłowiec to miasto którego historia sięga XIX wieku. Już wtedy powstała gmina wiejska która obejmowała swym obszarem kilkanaście wsi. Według danych z 2002 roku w gminie większość powierzchni zajmują tereny rolne, w drugiej kolejności – lasy a najmniejszą część gminy zajmują zabudowania i nieużytki. Na terenie gminy Szydłowiec znajdują się dwa rezerwaty przyrody.

Pierwszy z nich to rezerwat mający na celu ochronę naturalnego środowiska występowania rośliny o nazwie cis. Znaczenie tej rośliny jest więc bardzo istotne dla harmonii środowiska naturalnego w okolicy. Charakter drugiego rezerwatu jest taki sam jak pierwszego – na celu ma także ochronę tych drzew i krzewów.
W gminie Szydłowiec zamieszkuje kilkadziesiąt tysięcy osób, co ciekawe podział pod względem płci wygląda praktycznie po równo – w przeciwieństwie do pozostałych regionów Polski gdzie występuje zdecydowana większość kobiet.
miasto-szydlowiecNa terenie miasta zwiedzający obieżyświat musi dostrzec parę intrygujących zabytków. Są nimi świątynia, kapliczka domkowa a także Kompleks Komunalny. Należałoby toteż pojawić się z wizytą turystyczną w gminie Szydłowiec tak aby nie licząc obcowania z naturą dostrzec również parę intrygujących miejsc pobudowanych ręką ludzką. Każdy odnajdzie cokolwiek dla siebie aczkolwiek najogromniejszą atrakcją wydaje się Dwór Odrowążów w jakim obecnie znajduje się zespół spa. W okolicy Chlewiska znajdującej się w pobliżu Szydłowca odnaleźć można błogość a także odetchnięcie – tak korzystne w nowoczesnym zabieganym świecie wielkomiastowym.
Mieszkańcy gminy wydaje się ani chybi w większości wyznania katolickiego – na obwodzie gminy są 4 parafie katolickie.

Więcej informacji o mieście Szydłowiec

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.