Zarządzanie relacjami z klientami czyli czym jest CRM?

W biznesie, jak i w życiu, niezwykle ważne jest utrzymywanie prawidłowych relacji. Przynosi to nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale i wspomaga rozwój firmy. Dlatego warto zadbać, aby relacje z klientami były na najwyższym poziomie. Z pomocą przychodzą nam nowe technologie, a wraz z nimi nowatorskie i niezwykle praktyczne rozwiązania.

Takim właśnie, niezbędnym narzędziem jest niewątpliwie CRM dla firm. Co to takiego? CRM (Costomer Relationship Management), tłumacząc na język polski: Zarządzanie Relacjami z Klientami, jest to idea zarządzania skoncentrowana na budowaniu długotrwałej więzi z klientem, a zatem zdobyciu jego lojalności.  Głównym założeniem jest tu koncepcja, że znacznie korzystniejsze oraz wymagające nakładów mniejszych środków finansowych jest utrzymanie obecnego klienta, niż pozyskanie nowego. Co więcej, w tym przypadku zarządzanie klientami opiera się również na przykładaniu większej uwagi do klientów generujących największe zyski.

Zadbanie o prawidłowe relacje jest czasochłonne i wymaga nie tylko doskonałych umiejętności miękkich – komunikacyjnych, ale i odpowiednio zgromadzonych, a następnie przechowywanych informacji. I tu z pomocą przychodzą nam nowe technologie. Oprogramowanie CRM (na przykład CRM online) to doskonałe narzędzie, niezwykle skutecznie usprawniające gromadzenie i przechowywanie danych, nie tylko o samych klientach, ale również o dostawcach czy partnerach – słowem wszystkich, którzy powiązani są z firmą.

Jakie są dodatkowe korzyści? Oprogramowanie CRM  doskonale sprawdza się nie tylko w samym zarządzaniu relacjami z klientami, ale również wspomaga pracę sekretariatu (na przykład CRM do faktur), ułatwia nadzór pracowników, a także jest świetnym narzędziem marketingowym.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.