Jak zorganizować zaplecze kuchenne w restauracji?

Aby odpowiednio zaplanować zaplecze kuchenne niezbędne jest zwrócenie uwagi na kilka ważnych aspektów. Z pomocą przychodzi nam tu np. czasopismo pod tytułem „Restauracja”.

Przede wszystkim od tego właśnie często zależeć będzie jakość serwowanych posiłków, a także dobra organizacja pracy kucharzy i kelnerek. Warto więc zadbać o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Wyposażenie restauracji to bowiem liczne sprzęty, wśród których wyróżnić można piece kuchenne, lodówki, zamrażarki, chłodnie, zmywarki, krajalnice, separatory tłuszczu, miksery, garnki, itd.

Przede wszystkim planowanie należy rozpocząć od właściwego ustawienia pieca. Spowoduje to sprawniejsze przygotowywanie posiłków. Przy stołach powinny znajdować się liczne odpływy wody. Zapobiegnie to nie tylko niedogodnościom ciągłego jej sprzątania z podłogi, ale także rozwojowi groźnych dla zdrowia bakterii i grzybów co w konsekwencji sprawi, że unikniemy częstych wizyt sanepidu. Kluczową rolę spełnia ponadto dobór wielkości urządzeń. Nikt przecież nie będzie do przydrożnej knajpki zamawiał pieca, w którym można jednocześnie przygotowywać dziesięć porcji jedzenia. Owszem, urządzenie takie jest niezbędne w dużych restauracjach. W takim przypadku cała praca kucharzy winna być przede wszystkim zorganizowana wokół pieca konwekcyjno – parowego. Jeśli mamy przygotować kilka różnych potraw naraz, czas ich przyrządzania należy skrócić do minimum.

Ważne jest również zorganizowanie adekwatnego do potrzeb naszego lokalu zmywaka. W przypadku dużych restauracji niedopuszczalnym błędem jest ustawianie go w małym kącie, w którym bez przerwy zalegają brudne talerze.

Należy zwrócić także uwagę, aby wszystko było „pod ręką”. Przede wszystkim chodzi tu o szefa kuchni i kucharzy. Nie może być zbyt duża odległość od lodówki czy zamrażarki od stołu, na którym przygotowują oni posiłki.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.