Co zrobić z gruzem i odpadami budowlanymi?

Nie tylko budowa domu, ale również każdy większy remont mieszkania wiążą się ze stertami gruzu i różnego typu odpadów, których będziemy musieli się pozbyć. Zgodnie z prawem nie wolno nam wyrzucać ich do przydomowego śmietnika – muszą zostać zutylizowane w inny sposób. Co zrobić z gruzem, który został nam po remoncie? Podpowiadamy.

Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

Prawo stanowi, że odpady budowlane, w tym gruz, nie mogą być traktowane jako zwyczajne odpady komunalne – nie wolno ich więc wrzucać do domowego kosza na śmieci. Jeżeli planujemy remont, konieczne będzie zamówienie kontenera przeznaczonego do składowania gruzu i innych odpadów związanych z dużym remontem. Za kontener trzeba będzie zapłacić (cena może wynieść nawet 500 zł), ale tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że nie działaliśmy niezgodnie z prawem, i nie narazimy się na przykre konsekwencje.

W czym składować gruz i odpady?

Każdy, kto choć raz był świadkiem generalnego remontu mieszkania, wie, jak wielka sterta śmieci do wyrzucenia się wtedy tworzy. Zwykle są to odpadki budowlane i gruz. Prawo stanowi, że nie wolno nam ich wynosić do śmietnika znajdującego się przed domem – konieczne jest zamówienie kontenera. Im krócej kontener będzie stał przed domem, tym mniej zapłacimy, więc najlepiej do czasu wywózki przechować gdzieś odpady. W czym je składować i w jaki sposób przetransportować je do kontenera? Kupując specjalne budowlane worki foliowe i solidne worki na gruz. Worki foliowe, w których chcemy składować opady z remontu muszą być grube i solidne, tak żeby wytrzymały ciężar większy niż zwyczajne odpadki komunalne.

Najlepiej jeśli kupimy je w sklepie budowlanym – będziemy mieć pewność, że dobrze sprawdzą się w czasie remontu. Pamiętajmy, że gruz wymaga innego potraktowania i nie należy go wrzucać do worków foliowych – te jedynie ulegną zniszczeniu. W sklepach z materiałami budowlanymi dostaniemy specjalne worki na gruz, które wykonane są niezwykle wytrzymałego, grubego materiału. Stosując worki na gruz, mamy pewność, że bez problemy dotransportujemy go do kontenera.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.