Czym kierować się przy wyborze systemu inteligentnego domu?

Decyzja o zakupie odpowiedniego systemu inteligentnego domu nie należy do najprostszych i powinna być bardzo dobrze przemyślana. Wszak, system ten ma służyć na bardzo długie lata. Nie daj się zaskoczyć i wybierz swój system świadomie. Zapraszamy do lektury.

Przed decyzją o konkretnym systemie, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

1. Czy dopiero budujesz dom/mieszkanie, czy wszystko jest już wykończone?

W przypadku gotowego domu wiadomo, że kucie ścian i zmiana instalacji nie wchodzi w grę. Wtedy idealną opcją jest system bezprzewodowy, który może również znaleźć zastosowanie, jeśli nie położyliśmy gdzieś przewodu. Jest to także świetne uzupełnienie systemu przewodowego, kiedy chcemy rozszerzyć funkcjonalność. Jeśli natomiast budynek jest w stanie surowym, lepszym rozwiązaniem będzie system przewodowy, który jest często nieznaczenie droższy od zwykłej instalacji elektrycznej. Informacje przesyłane pomiędzy elementami sterowniczymi wysyłane są „po kablu”, co ogranicza możliwe zakłócenia.

2. Czy poszukujesz trwałego, czy tymczasowego rozwiązania?

Systemy bezprzewodowe są idealne dla osób zmieniających miejsce zamieszkania. Można go „zabrać” ze sobą do nowego domu lub zostawić w starym. System pamięta swoje poprzednie położenie i zadania. System przewodowy jest rozwiązaniem trwałym. W momencie sprzedaży budynku, system zostaje, a w nowej lokalizacji trzeba zamontować nowy.

3. Jaki wybrać standard inteligentnego systemu?

Systemy przewodowe i bezprzewodowe produkowane są w różnych standardach i przed zakupem należy wziąć to pod uwagę. Wyróżniamy tutaj systemy autorskie ze standardem opracowanym przez jednego producenta (systemy zamknięte) oraz systemy, które skupiają wielu producentów tego samego standardu (systemy otwarte). Najlepszym rozwiązaniem jest system skupiający wielu producentów. Umożliwia to w miarę bezproblemowy serwis, dostęp do nowych rozwiązań, a także poczucie bezpieczeństwa, że za jakiś czas wsparcie techniczne nie zostanie zawieszone. Nawet jeśli jakiś producent zakończy działalność, potrzebne elementy zawsze można nabyć u innych firm korzystających z tego samego systemu. Do najpopularniejszych standardów należy KNX/EIB dla systemów przewodowych oraz Z-Wave dla systemów bezprzewodowych.

4. Jakim budżetem dysponujesz?

Jest to jeden z głównych czynników determinujących wybór systemu. W przypadku budowanych obiektów, koszt systemu przewodowego jest często nieznacznie wyższy od kosztów zwykłej instalacji elektrycznej. Nie należy jednak oszczędzać na systemie w nieznanym standardzie, gdyż może się to zemścić wyższymi kosztami za naprawę i serwis wybranego systemu, bądź zamianą na inny. W przypadku ograniczonego budżetu na system przewodowy, należy dobrze rozplanować inwestycję, aby po pewnym czasie była możliwość rozszerzenia funkcjonalności. Koszt systemu bezprzewodowego jest niższy, a zakup elementów można sobie rozłożyć dowolnie w czasie. Jednakże tutaj także zalecamy nie oszczędzanie na nieznanym standardzie.

5. Jakie ma mieć funkcje i możliwości?

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na funkcjonalność systemu. Niektóre systemy umożliwiają tylko podstawowe funkcje, takie jak sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, czy bramą wjazdową. Na początek taka funkcjonalność jest wystarczająca, ale warto się zastanowić, czy w przyszłości nie zachce nam się sterować sprzętem RTV-AGD, video-domofonem, czy spryskiwaczami w ogrodzie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was pomocny, a wybrany system będzie Wam służył przez lata.

Pozdrawiamy serdecznie
Zespół Antre – Inteligentne budynki

ul. Wieluńska 78, 97-438 Rusiec
Telefon: +48 790 29 36 33
E-mail: firma@antre.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.