Domy z drewna czy domy murowane?

W niniejszym artykule podejmiemy tematykę domów murowanych i drewnianych. Skupimy się na porównaniu ich zalet i wad.

Decyzją, że będziemy budować dom została już podjęta, teraz jeszcze koniecznie jest podjęcie decyzji, z jakiego materiału nasz dom będzie zbudowany. Inaczej mówiąc w jakiej technologii zbudujemy dom. Mamy wybór spośród dwóch technologii. Jest to technologia murowana i drewniana. Jakie mają zalety, a jakie wady obie technologie?

Jakie domy bardziej popularne w naszym kraju?

W Polsce najczęściej budowanymi rodzajami domów są domy murowane – przede wszystkim z cegły pustaków czy bloków. Dawniej budowało się więcej domów z drewna, jednak ludzie doszli do błędnego przekonania, że domy te są mniej odporne, niż domy murowane i budownictwo drewniane poszło w niepamięć na długie lata.

Domy drewniane są najczęściej budowanymi rodzajami domów na przykład w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale również na przykład w Skandynawii. Tam uchodzą ona za najlepszą technologię budowy domów jednorodzinnych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w domy z drewna budowane w Kanadzie czy w Stanach Zjednoczonych buduje się jednak trochę inaczej, niż te w Skandynawii. Jest to spowodowane przede wszystkim innym klimatem, który panuje w tych rejonach, niewątpliwie domy drewniane budowane w Skandynawii muszą być bardziej odporne, niż te które buduje się w USA.

Czy domy z drewna mają szansę w naszym kraju?

Mają szansę i to bardzo wielką. Jest to związane z dwoma aspektami. Pierwszy z nich to zmiana mentalności związana z większą świadomością koniecznością ochrony środowiska i stosowania ekologicznych materiałów budowlanych, które nie będą miału ujemnego wpływu na przyrodę. Druga przyczyna to fakt, że ludzie nie chcą już budować domów przez długi czas. Chcą jak najszybciej cieszyć się domem, w którym będą mogli odpocząć po dniu pracy czy nauki. Z tego względu w naszym kraju domy z drewna buduje się coraz częściej.

Jak można się domyślić domy tego typu raczej w naszym kraju nie zdobędą palmy pierwszeństwa pod względem ilości budowanych domów, jednak z pewnością staną się ważnym elementem polskiej architektury.

Domy z drewna – jakie mają zalety?

Główną i niepodważalną zaletą tego rodzaju domów to przede wszystkim bardzo krótki czas ich budowy. Jak się okazuje całoroczny dom z drewna można zbudować nawet w ciągu trzech miesięcy, co w porównaniu do domów murowanych oznacza czas nawet do czterech razy krótszy. Jest to bardzo ważny aspekt szczególnie da tych osób, które budują dom na przykład za pieniądze, które posiadają ze sprzedaży mieszkania. Prawdziwe domy z drewna odznaczają się również swoistym niespotykanym, w innych domach mikroklimatem , który ma bardzo dobry wpływ w na zdrowie, jaki samopoczucie. Z tego względu mieszkanie w domach tego typu jest szczególnie polecane dla osób, które mają problemy z chorobami układu oddechowego. Drewno jest naturalnym izolatorem, co powoduje, że domów takich nie trzeba dodatkowo docieplać.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.