Kocioł, komin, izolacja – czyli ogrzewamy dom!

komin

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu to bardzo ważna decyzja. Składa się na nią kilka mniejszych takich jak wybór odpowiedniego źródła ogrzewania, izolacji czy komina. Warto więc dobrze ją przemyśleć i podjąć już na etapie projektowania domu.

Źródła ogrzewania

Na początku powinniśmy przemyśleć, czym chcielibyśmy ogrzewać nasz dom. Wybór jest dość duży. Możemy wybrać zasoby geotermalne, wtedy potrzebna nam będzie pompa ciepła. Jest to jeden z bardziej nowoczesnych i ekologicznych sposobów na ogrzanie domu. Jeżeli jednak nie jesteśmy aż tak postępowi, możemy postawić na bardziej „tradycyjne” źródła ogrzewania, jakimi są kotły. Tu do wyboru mamy dwa główne paliwa gaz oraz paliwa stałe. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i o budżetu.

Komin

Kiedy wybierzemy już źródło ogrzewania dla naszego domu, możemy wybrać dla niego odpowiedni komin. Dzięki temu wszystkie niebezpieczne związki powstałe podczas procesu spalania będą mogły być bezpiecznie wydalone. Komin powinien być wybrany w oparciu o system ogrzewania, na jaki się zdecydowaliśmy. Jedne kominy są bowiem rekomendowane dla kotłów gazowych inne zaś dla kotłów na paliwa stałe. Zazwyczaj są one jednak wykonane z materiałów ceramicznych lub metalowych.

Ocieplenie

Nie możemy również zapomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii, jaką jest odpowiednie ocieplenie naszego domu. Dzięki temu ciepło będzie dłużej się w nim utrzymywało, a to oznacza, że będziemy mogli również zaoszczędzić na ogrzewaniu. Sposobów na izolację termiczną naszego domu jest również bardzo wiele. Wełna skalna, styropian, czy pianka poliuretanowa to tylko niektóre z nich. Podobnie jak w przypadku źródeł ogrzewania, każdy rodzaj izolacji ma swoje wady i zalety. Musimy sami podjąć decyzję, który najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

Wiele z tych decyzji nie jest prostych i wymaga dokładniejszego przemyślenia i to już na etapie projektowania domu. Kiedy już je jednak podejmiemy, będziemy mieli pewność, że nasz dom zapewni naszej rodzinie to, czego najbardziej potrzebujemy zimą – ciepło.

Czytaj więcej na: komin

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.